Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Boğaz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

admin admin -
48 0

Boğaz kaşıntısı, fiziksel tahriş, alerji veya enfeksiyon sebebiyle kişinin konuşmasını engelleyebilen ve rahatsız edici his yaratan bir semptomdur. Altında birçok neden barındıran boğaz kaşıntısı genellikle alerji ve enfeksiyon kaynaklı meydana gelir. Bunlara ek olarak sigara içtikten, uzun süre konuştuktan veya susuz kaldıktan sonra da boğazda kaşıntı ortaya çıkabilir. Çoğunlukla kısa süre içinde kendiliğinden veya evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle geçen boğaz kaşıntısı, uzun sürerse doktor kontrolünde tedavi gerektirebilir.

Boğaz Kaşıntısı Nedir?

Boğaz kaşıntısı, alerji, enfeksiyon, tahriş, sigara veya susuzluk gibi faktörlerin neden olduğu, kişiyi konuşurken rahatsız eden ve gıdıklanma hissi yaratan genel bir belirtidir.

Boğaz kaşıntısının başlıca belirtileri alerji, enfeksiyon ve virüslerdir. Bunlara bağlı olarak meydana gelen boğaz kaşıntısı, altında yatan nedenlerin belirtisi olarak ortaya çıkar. Ayrıca sigara içmek, uzun süre konuşmak, kuru havada bulunmak ve susuzluk da boğaz kaşıntısına yol açan durumlar arasında sayılabilir.

Genellikle kişinin hazırladığı doğal yöntemler sonucu iyileşebilen boğaz kaşıntısı, uygulanan tedaviye rağmen geçiyor ve uzun sürüyorsa tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilir. Bu doğrultuda kulak burun boğaz doktorundan randevu alarak boğaz kaşıntısına çözüm bulmanız mümkündür.

Boğaz Kaşıntısı Neden Olur?

Boğaz kaşıntısı genellikle alerji, enfeksiyon, virüsler, boğaz tahrişi, sigara, kuru hava ve susuzluk kaynaklı boğaz bölgesinin hasar görmesi sonucu meydana gelir. Bahsi geçen bu nedenler, boğazda rahatsız edici bir his yaratarak kaşıntı meydana getirir. Kişi bu kaşıntıyla birlikte konuşurken zorlanır ve boğazda gıcık hisseder.

Boğaz kaşıntısına neden olan durumlar maddeler halinde şu şekildedir:

 • Saman nezlesi gibi alerjiler
 • Viral ve bakteriyel enfeksiyon
 • Kuru hava
 • Astım, bronşit gibi solunum sıkıntıları
 • Sigara
 • Susuzluk
 • Sindirim sorunları
 • Bazı ilaçlar
 • Çevresel faktörler

Boğaz kaşıntısına neden olan durumları daha detaylı açıklamamız gerekirse;

Alerjiler

Boğaz kaşıntısı genellikle alerjik reaksiyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Meydana gelen bu alerji, vücudun bağışıklık sistemini tetikleyen bir maddeyle temas ettiği anlamına gelir. Özellikle tahriş edici maddeler, yiyecekler ve kullanılan bazı ilaçlar alerjik reaksiyonu tetikleyebilir ve boğazda kaşıntıya yol açabilir. Bu alerjilere örnek olarak saman nezlesi verilebilir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar

Vücutta enfeksiyon meydana geldiğinde boğazdaki mukozalar (koruyucu astarlar) iltihaplanır. Bu iltihaplanma sonucunda boğaz ağrısı ve boğaz kaşıntısı yaşanma riski yüksektir. Boğazda kaşıntıya viral veya bakteriyel bir enfeksiyonlar neden olabilir ancak kaşıntısı nedeni daha çok soğuk algınlığı, grip ve koronavirüs gibi viral enfeksiyonlardır. Strep boğaz gibi daha şiddetli boğaz ağrısı ve buna bağlı boğaz kaşıntısı vakalarına genellikle bakteriler neden olur.

Kuru hava

Bulunduğunuz ortamdaki sıcaklık ve nem seviyelerine bağlı olacak şekilde oluşan kuru hava vücudun mukoza zarlarını etkileyerek boğazda kaşıntıya yol açabilir.

Astım, bronşit gibi solunum sıkıntıları

Astım, bronşit ve solunum yolunda meydana gelen alerjiler, boğazda iltihaplanma meydana getirebileceği için boğazda kaşıntı oluşturabilir.

Sigara

Birçok hastalığa yol açma potansiyeli bulunan sigara aynı zamanda boğaz yollarına da zarar verir. Boğaz yollarına zarar veren sigara boğazda tahrişe yol açar boğaz kaşıntısına sebebiyet verebilir.

Susuzluk

Susuz kalan kişilerin boğazında kuruluk ortaya çıkar. Boğazda kuruluk da boğaz kaşıntısına yol açabilir. Boğaz kaşıntısı önlemek için bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Sindirim sorunları

Asit reflü ve gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi yaygın sindirim sorunları da boğaz kaşıntısına yol açan faktörler arasına girer. Meydana gelen bu koşullarda mide asidi yemek borusuna kadar ilerleyerek boğaz yollarına girer ve boğaz kaşıntısı oluşabilir.

Bazı ilaçlar

Kalp hastalığında kullanılan bazı ilaçların boğazda kaşıntı ortaya çıkardığına dair bazı çalışmalar bulunsa da bu ilaçları kullanan herkeste kaşıntı oluşmayabilir.

Çevresel faktörler

Güçlü koku bırakan parfümler, kimyasallar veya hava kirliliği gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak boğaz zarını tahriş ederek boğaz kaşıntısına neden olabilir.

Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Boğaz kaşıntısına iyi gelen başlıca yöntemler arasında tuzlu su ile gargara yapmak ve bol sıvı tüketimi yer alır. Bunlara ek olarak sıcak içecekler, çorba, bal, boğaz nemlendiricileri, pastil ve sıcak bir duş da boğaz kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemlerdendir.

Boğaz kaşıntısına iyi gelmesi aşağıda yer alan şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Tuzlu su ile gargara yapın
 • Bol sıvı tüketin
 • Sıcak çorba için
 • Bir çorba kaşığı bal tüketin
 • Bal ve limonlu zencefil çayı için
 • Elma sirkesini deneyin
 • Kuru havayı engellemek için nemlendirici kullanın
 • Ağız hijyenini ihmal etmeyin
 • Sıcak bir duş alın

Boğaz kaşıntısı için uygulanabilecek doğal yöntemlerin gerekçeleri ise şöyledir:

Tuzlu su ile gargara yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz yollarını temizler ve boğazdaki iltihabı iyileştirir. Bunun sonucu olarak boğaz kaşıntısı da son bulur.

Bol sıvı tüketin

Düzenli bir şekilde başta su olmak üzere bol sıvı tüketmek mukusların incelmesini ve boğaz yollarının temizlenmesini sağlar. Bu sayede boğaz kaşıntısı da çözüme kavuşmuş olur.

Sıcak çorba için

Et suyu olmak üzere sıcak çorba tüketimi de boğaz yollarını rahatlarak boğaz kaşıntısına iyi gelen yöntemler listesinin üst sırasındadır.

Bir çorba kaşığı bal tüketin

Sabahları bir çorba kaşığı kadar bal tüketmek boğaz kaşıntısını azaltıcı etki yapabilir.

Bal ve limonlu zencefil çayı için

Elma sirkesini deneyin

1 yemek kaşığı elma sirkesini sıcak suya kattıktan sonra içilecek kadar ılımasını bekleyin. Daha sonra bu karışımı tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı sonuçlar için elma sirkesi kullanımının doğruluğunu doktoruna danışarak teyit edebilirsiniz.

Kuru havayı engellemek için nemlendirici kullanın

Kuru ortamda bulunan ve boğaz kaşıntısı şikayetinden muzdarip olan kişiler havayı nemlendirmek için nemlendirici ve buharlaştırıcı kullanmayı deneyebilir.

Ağız hijyenini ihmal etmeyin

Boğaz kaşıntısı yaşadığınız dönemde de ağız hijyenini ihmal etmemeniz gerekir.

Sıcak bir duş alın

Buharlı bir ortamda yapılan sıcak duşun da boğaz kaşıntısını iyileştirici etkisi söz konusu olabilir.

Boğaz Kaşıntısı Nasıl Önlenir?

Boğaz kaşıntısı yaşamamak için uygulanması gereken bazı kurallar mevcuttur.

Bunları uygulayarak boğaz kaşıntısı yaşanması riskini en aza indirebilirsiniz:

 • Düzenli olarak su için
 • Sinüsleri kurutmaması için kafein ve alkolü sınırlandırın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Alerjiyi tetikleyen durumlardan kaçının. (yoğun kokular, kimyasallar, sigara dumanı)

Boğaz Kaşıntısı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boğaz kaşıntısı nasıl geçer?

Boğaz kaşıntısını geçirmek için tuzlu su ile gargara, bol sıvı tüketimi, sıcak çorbalar, ballı-limonlu zencefil çayı tüketebilirsiiz. Bunların yanı sıra ağız hijyenini ihmal etmeden, gerekirse doktorun önerdiği reçeteli ilaçlar da boğaz kaşıntısının geçmesine yardım eder.

Boğaz kaşıntısı korona mı?

Koronavirüs, boğaz kaşıntına neden olan viral enfeksiyonlardan biri olarak değerlendirilir ve korona geçiren kişilerde boğaz kaşıntısı görülebilir.

Boğaz kaşıntısı hangi alerji?

Boğaz kaşıntısı genellikle alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesinin bir belirtisidir.

Boğaz kaşıntısı geçer mi?

Boğaz kaşıntısı genellikle kısa sürede içinde kendiliğinden geçer. Bu süre zarfında tuzlu su ile gargara yaparak ve bol su içerek boğaz kaşıntınıza çözüm üretebilirsiniz. Ancak uzun süren ve geçmeyen boğaz kaşıntınız varsa doktora başvurabilirsiniz.

Boğaz kaşıntısı tehlikeli mi?

Boğaz kaşıntısı genellikle tehlikeli bir durum yaratmaz.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir