Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Domates Gribi Nedir? Domates Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domates Gribi Nedir? Domates Gribi Belirtileri Nelerdir?

admin admin -
40 0

Domates gribi, genellikle çocuklarda görülen ve ciltte döküntülere neden olan viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık, hafif ateş ve ciltte kırmızı, kaşıntılı döküntülerle ortaya çıkar. Domates gribinin tedavisi, genellikle semptomları hafifletmeye yöneliktir ve özel bir tedavi gerektirmez. Hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen ve enfekte kişilerle temasın sınırlandırılması önemlidir. Domates gribi, çoğu durumda komplikasyonsuz bir şekilde iyileşir ve uzun süreli etkilere neden olmaz

Domates Gribi (Tomato Flu) Nedir?

Domates gribi, ciltte kırmızı, domates benzeri içi sıvı dolu kabarcıklar, ateş ve yorgunluk ile karakterize, CV-A16 virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığının bir çeşidi olan, domates ateşi olarak da bilinen domates gribi adını hastalığın karakteristik semptomlarından biri olan büyük ve kırmızı kabarık cilt döküntülerinden almıştır. Domates gribinin ilk vakası 2022 yılının Mayıs ayında, Hindistan’da tespit edilmiştir. Bildirilen vaka sayıları baz alınarak, özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda daha sık görülmüştür.

Domates gribi henüz çok yeni tanımlanmış bir hastalık olduğu için, etken virüs türleri ve enfeksiyon mekanizması hala araştırıma sürecindedir. Hastalığın; Coxsackievirus, Echovirus ve diğer enterovirüsler gibi el-ayak-ağız hastalığına sebep olan virüslerle bağlantılı olabileceği (HFMD varyantı) kabul edilir. Bu virüsler, genellikle çocuklarda görülen ve mide-bağırsak yolu ile bulaşan viral patojenlerdir. Domates gribinin bağlantılı olabileceği düşünülen HFMD’nin semptomları da ateş ve grip benzeri belirtilerle başlar. Dil ve yanak mukozasında kızarık noktaların oluşması, ağrılı yeme ve içmeye neden olan kabarcıklar oluşması, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında döküntülerin oluşması diğer belirtiler arasında yer alır.

Domates Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domates gribinin belirtileri arasında ateş, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, kas ağrıları, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde şişlik bulunur. Bu hastalığın en belirgin işareti ise ciltte oluşan ve sıklıkla ağrılı olan kırmızı döküntülerdir. Belirtiler genellikle 1-7 gün arasında sürer ve kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Kaydedilen domates gribi vakalarının tamamında hastaneye yatış olmadan, kendiliğinden iyileşme olduğu görülmüştür.

Domates gribinin belirgin döküntüleri, kişilerin cildinde rahatsız edici kaşıntılara neden olabilir. Bu durum kişinin sürekli kaşınmasına ve potansiyel olarak ciltte ikincil enfeksiyon riskinin artmasına yol açabilir. Bu durumu önlemek için; cilt hijyenine özen göstermek, kaşıntıyı hafifletecek kremler, soğuk kompresler veya doktor tarafından önerilen diğer tedavi yöntemlerini uygulamak önemlidir.

Domates gribinin en bilinen belirtileri şunlardır:

 • Ciltte kırmızı döküntüler ve lezyonlar
 • Ciltte kabarcıklar ve şişlikler
 • Ciltte kaşıntı
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk
 • Vücut ağrıları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Boğaz ağrısı
 • Lenf bezlerinde şişme

Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bu belirtiler yaklaşık 1 haftalık süre boyunca devam edebilir. Domates gribi belirtileri gözlemlendiğinde sağlık kuruluşuna başvurmak ve iyileşme sürecini doktor gözetiminde sürdürmek önemlidir.

Domates Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Domates gribinin özel ve spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavi süresince, genellikle semptomları kontrol altında tutmak ve rahatlatmak üzerine odaklanılır. Spesifik antiviral bir tedavi olmadığı için semptomatik tedavi için sıvı alımını artırmak, ilgili belirtiler özelinde ilaç kullanımı ve ciltteki döküntüler için topikal tedaviler önerilebilir. İyi beslenme, yeterli dinlenme ve destekleyici bakımlar da iyileşme sürecinin hızlanması için önemlidir. İshal, kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir hastalık olduğu için dehidrasyon yaşanmaması adına bol su tüketimi özellikle dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Domates gribi tedavisi süresince, doktor kontrolünde izlenebilecek adımlar şu şekilde ele alınabilir:

 • Yeterli sıvı alımı ile dehidrasyonun önlenmesi
 • Ateş ve ağrı için ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçların kullanılması
 • Ciltteki enfeksiyon riski nedeniyle cilt hijyenine dikkat edilmesi, gerekli bakımların düzenli şekilde uygulanması
 • Cildi rahatlatmak için anti-kaşıntı losyonlarının uygulanması

Planlanan tedavi sürecine ek olarak evde istirahat edilmesi de oldukça önemlidir. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi sağlıklı ve düzenli beslenme de, sürecin seyrinde belirleyici rol oynar.

Domates Gribi Virüsü Bulaşıcı Mıdır?

Domates gribi henüz kapsamlı bilimsel araştırmalarla tam olarak tanımlanmamış bir viral enfeksiyon olmasına rağmen, mevcut veriler bu enfeksiyonun bulaşıcı olduğunu göstermektedir. Bu hastalığın cilt döküntüleriyle karakterize edilmesinin yanı sıra bulaşıcı doğası da sıklıkla vurgulanmaktadır. Domates gribi virüsünün, çocuklar arasında daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğü için kreş, okul gibi ortak kullanım alanlarında temizliği ve dezenfeksiyonu sağlamak, hastalığın yayılmasını önlemek için kritik öneme sahiptir. Risk görülen durumlarda yakın temastan kaçınılması, oyuncak-kıyafet gibi kişisel eşyaların paylaşılmaması da, dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Domates Gribi Nasıl Önlenir?

Domates gibi hayati ve ağır sonuçları olan bir hastalık olmasa da ishal, kaşıntı, kusma ve halsizlik gibi semptomları nedeniyle zorlayıcı ve yorucu olabilir. Hastalıktan korunmak adına hijyen kurallarına uyulması ve ortak alanların belli aralıklarla dezenfekte edilmesi oldukça önemlidir. Domates gribinden korunmak adına yapılabilecekler temel olarak şu şekilde ele alınabilir:

 • El Hijyeni: Sık sık, doğru şekilde ellerin yıkanması
 • Kişisel Eşyaların Kullanımının Sınırlandırılması: Kıyafet gibi kişisel eşyaların başka kişilerle paylaşılmaması 
 • Temizlik ve Dezenfeksiyon: Ortak kullanım alanlarının ve yüzeylerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi
 • Sosyal izolasyon: Hastaların mümkün olduğunca evde izole edilmesi

Bu önlemler ile virüsün yayılmasını sınırlandırmak mümkündür. Belirtiler fark edildiği an hızlı bir şekilde doktora başvurulması ve gerekli önlemlerinin alınması, sağlıklı bireylerin enfeksiyondan korunmasına ve hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Domates Gribi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Domates gribi ölümcül mü?

Bugüne kadar raporlanan vakalara göre, domates gribinin ölümcül veya tehlikeli semptomları olmadığı bilinir. Gözlemlenen vakalarda olduğu üzere 1-7 gün içerisinde kendi kendine iyileşmesi beklenir ancak viral bir hastalık olduğu için bağışıklık sistemi zayıf olan veya farklı sağlık sorunları bulunan kişilerde ciddi komplikasyon riskleri olabilir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna giderek tedavi süreci hakkında bilgi edinmek ve süreci doktor gözetiminde tamamlamak çok önemlidir.

Bildirilen vakalar domates gribinin tehlikeli bir hastalık olmadığını gösterse de hastalığın ciddiye alınması ve gerekli sağlık önlemlerine başvurulması gerekir. Henüz yeterince bilinmeyen bir hastalık olduğu için ek tedbirler ve dikkatli bir yaklaşımın gerekliliği unutulmamalıdır.

Domates gribi kaşıntı yapar mı?

Domates gribi, en temel belirtisi olan döküntüler sebebiyle ciltte rahatsız edici kaşıntılara neden olabilir. Kaşıntıyı hafifletmek için anti-kaşıntı kremleri ve soğuk kompresler kullanılabilir. Cildin tahriş olmaması veya enfeksiyon kapmaması için kaşıntılı bölgeyi kaşımaktan kaçınmak, en önemli adımdır. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar ve tedbirler kaşıntıyı kontrol altında tutmaya büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir