Sağlıklıyım

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık Rehberi
  4. »
  5. Glutatyonun bilinmesi gereken 13 faydası

Glutatyonun bilinmesi gereken 13 faydası

admin admin -
5 0

Son zamanların popüler tedavilerinden olan glutatyon vücutta bulunan en güçlü antioksidan olarak biliniyor. Vücut antioksidanı kendi başına yeterince ürettiği için çoğu sağlıklı insanın glutatyon takviyesi almasına gerek olmuyor ancak günümüz koşullarında uzun süre strese maruz kalma, çevresel kimyasallar çeşitli hastalıklar, yaşlanma, dengesiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi glutatyon seviyesini azaltıyor. Azalan glutatyon düzeyini artırmak insan sağlığına pek çok alanda fayda sağlıyor. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Yener Güçlü, glutatyon tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Glutatyon temelde sistein, glisin ve glutamat aminoasitlerde oluşan bir tripeptiddir ve hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir. Glutatyon, doku oluşturma ve onarımında, vücutta ihtiyaç duyulan kimyasalların ve proteinlerin yapımında, bağışıklık sistemi işlevinde yer alır. Glutatyon seviyesi pek çok nedenden dolayı azalabilir. Ayrıca toksinler de glutatyon düzeylerinin azalmasına neden yol açmaktadır. Glutatyon azaldığında serbest radikallere karşı insan vücudu korunamadığı için bu moleküller vücut yapılarına zarar verebilmektedir.

Glutatyon kolay uygulanabilen ve yan etkisi neredeyse olmayan bir tedavi şeklidir. Oral takviyeler sindirim kanalından geçtiğinden, biyoyararlanım ile ilgili faktörler damar yolundan alınan talviyelere göre daha sınırlıdır. Azaltılmış lipozomal formlar daha fazla emilim ve biyoyararlanım vadeder fakat damardan takviye tedavisine göre yararlanımı halen kısıtlıdır. Gebeler, emziren anneler ve çocuklar üzerinde yapılmış yeterli çalışma bulunmadığı için glutaton bu gruba uygulanmamaktadır. Kanser tedavisi görmeye devam eden hastalar aktif kemoterapi ve radyoterapi gördükleri dönemlerde glutatyon tedavisi alamamaktadır.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir