Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Göz Sulanması Neden Olur? Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Sulanması Neden Olur? Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

admin admin -
22 0

Tıbbi ifadesi epifora olan göz sulanması, gözlerin fazla gözyaşı üretmesi veya gözyaşlarının olması gerektiği gibi akmaması sebebiyle meydana gelen bir durumdur. Alerjiler, enfeksiyonlar, göz kuruluğu ve çevresel faktörler göz sulanmasına yol açan başlıca nedenler arasındadır. Genellikle geçici bir durum olan göz sulanması ciddi bir göz enfeksiyonu veya bir tıkanıklığın da işareti olabilir. Gözlerin sürekli sulandığı ve uzun süre geçmediği durumlarda göz doktoruna başvurmanız gerekir.

Göz Sulanması Nedir?

Göz sulanması (epifora), gözyaşı üretiminin artması veya gözyaşı drenajının tıkanmasından kaynaklanan bir göz problemidir. Genellikle geçici bir durum olan göz sulanması, altta yatan bir göz enfeksiyonu veya bir tıkanıklığa da işaret edebilir.

Tek gözde görülmekle beraber her iki gözde de meydana gelebilen göz sulanması, aynı anda göz ağrısı, kaşıntı, gözlerde kızarıklık ve görüş açısında bozulma gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Yaygın görülen nedenleri arasında alerjiler, enfeksiyonlar, göz kapağı iltihabı, gözyaşı kanallarının tıkanması, göz kuruluğu ve göz yaralanmaları yer alan göz sulanması ayrıca arpacık, şalazyon, göze temas eden kimyasal maddeler ve soğuk algınlığı gibi faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilir.

Göz sulanmasını tedavi etmek için öncelikle sulanmanın nedeni belirlenir, ardından da uygun yöntem belirlenir. Bu yöntemlerin başında enfeksiyon söz konusuysa ilaçlar, tıkanan gözyaşı kanallarının açılması ve varsa yabancı cismin çıkarılması yer alır.

Göz Sulanması Neden Olur?

Göz sulanmasının yaygın nedenleri kuru göz sendromu, esneme, gülme ve istifra etme gibi gözyaşı üretimine neden olan durumlardır. Ayrıca göz tansiyonu, göz yorgunluğu, alerjik reaksiyon, viral enfeksiyonlar, sjögren sendromu, kronik sinüs enfeksiyonları, tiroid sorunları ve romatoid artrit gibi sorunlarda göz sulanmasına neden olur.

Göz sulanmasına neden olan faktörler şu şekildedir:

 • Kuru göz sendromu
 • Alerjiler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Göz kapağı iltihabı (blefarit)
 • Pembe göz (konjonktivit)
 • Göze yabancı cisim kaçması
 • Arpacık
 • Göz yaralanması
 • Göze temas eden kimyasal maddeler
 • Şalazyon
 • Göz kapağının içe dönmesi (entropion)
 • Sinüzit

Kuru göz sendromu

Gözlerde yeterli düzeyde gözyaşı üretilmemesi durumu kuru göz sendromu olarak adlandırılır. Gözyaşı üretimi yetersiz olduğunda ise gözlerde sulanma meydana gelebilir.

Alerjiler

Spesifik olarak polen alerjisi göz sulanmasına yol açabilir. Ayrıca kedi veya köpek tüylerinin neden olduğu alerjiler de gözde sulanma sebebidir. Göz damlaları ve alerji ilaçları bu sorunun başlıca çözümü kabul edilir.

Viral enfeksiyonlar

Vücutta meydana gelen viral enfeksiyonlar gözleri de etkileyebilir. Bu etkinin yansımalarından biri de göz sulanmasıdır.

Göz kapağı iltihabı (blefarit)

Blefarit olarak bilinen göz kapağı iltihabı, gözlerde yanma ve kızarıklıkla birlikte göz sulanmasına da yol açabilir. Genellikle önemli bir sorun olmayan bu durum tedavi de gerektirebilir.

Pembe göz (konjonktivit)

Bakteri veya enfeksiyonların neden olduğu pembe göz, gözlerde sulanmayı da beraberinde getirir. Viral enfeksiyonlar genellik tedavisiz geçer ancak bakteriyel bir durum söz konusuyla antibiyotikli göz damlalarına ihtiyaç duyulur.

Göze yabancı cisim kaçması

Göze yabancı bir cisim kaçtığında gözde tahriş meydana gelir ve bu durum da kişinin gözde sulanma şikayeti yaşamasına neden olur.

Arpacık

Göz kapağında veya kirpik çizgisinde büyüyen ve bunların çok fazla yırtılmasına neden olabilen küçük kırmızı şişlikler şeklinde tanımlanan arpacık aynı zamanda göz sulanmasına da sebebiyet verebilir. Bu durum genellikle göze sıcak kompres uygulayarak iyileşir.

Göz yaralanması

İstem dışı meydana gelen göz yaralanmaları göze birçok zarar verebileceği gibi göz sulanmasına da neden olan faktörler arasında yer alır.

Göze temas eden kimyasal maddeler

Kir, toz, döküntü veya göze temas zararlı kimyasal maddeler göz sulanmasına yol açan yaygın nedenlerdendir.

Şalazyon

Göz kapağı kisti olarak bilinen şalazyon, göz kapağındaki küçük şişliklerdir. Şalazyonun neden olduğu şikayetlerden biri de aynı zamanda göz sulanmasıdır ve göz kapağında şalazyon olan kişiler göz sulanması da yaşar.

Göz kapağının içe dönmesi (entropion)

Tıbbi adı entropion olan göz kapağının içe dönmesi, gözde sulanma yaratabilir.

Sinüzit

Kronik sinüzit yaşayan kişilerde göz sulanması da görülebilir. Buna neden olan durum vücuttaki enfeksiyon olarak değerlendirilir.

Göz Sulanması Belirtileri Nelerdir?

Gözdeki sulanmalar ek olarak birtakım belirtileri de tetikleyebilir. Göz sulanmasının belirtileri görüş açısında bulanıklaşma, göz ağrısı, göz kaşıntısı, gözlerde kızarıklık ve gözleri açıp kapatırken hissedilen acıdır. Ayrıca göz sulanmasında gözde yabancı bir cisim varmış hissi de oluşur.

Göz Sulanması Nasıl Teşhis Edilir?

Göz sulanması, doktorun göz muayenesi sırasındaki incelemesi sonrası teşhis edilir. Göz doktoru aynı zamanda göz sulanmasının ne durumda olduğu görmek için göze damla damlatabilir. Ayrıca göz sulanmasının altında yatan nedenin belirlenmesi için de detaylı göz taramaları da yapılabilir.

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?

Göz damlaları, alerjik bir durum varsa alerji ilaçları ve göze uygulanacak ılık kompres göz sulanmasına iyi gelir. Bir bezi ılık suyla nemlendirerek sulanmanın olduğu göze uygulamak göz sulanmasını durdurabilir.

Göz sulanmasına iyi gelen yöntemler şöyledir:

 • Sulanmanın olduğu göze ılık kompres uygulamak
 • Reçeteli veya reçetesiz göz damlaları kullanmak
 • Göz sulanmasının nedeni alerji ise doktor reçeteli antihistaminik alerji ilaçları
 • Gözyaşı üretimini desteklemek için bol su içmek
 • Göze toz, kirpik gibi cisim kaçtı ise bunu çıkarmak için yüzü yıkamak
 • Tıkanmış gözyaşı kanallarının temizlenmesi

Göz Sulanması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tek gözün sulanması neden olur?

Göz sulanması her iki gözde meydana gelebileceği gibi tek gözde de ortaya çıkabilir. Bu durumun yaygın sebepleri arasında gözyaşı kanalının tıkanıklığına bağlı göz kuruluğu, pembe göz, göze yabancı cisim kaçması ve alerjiler bulunur.

Göz sulanması tehlikeli midir?

Göz sulanması kısa bir sürede geçebileceği gibi uzun süreli de devam edebilir. Gözün tamamı ve çevre dokuların zarar görmemesi ve olası göz hastalıklarının meydana gelmemesi adına göz sulanmanız uzun süre devam ediyorsa göz doktoruna başvurun.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir