Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Kaş Dökülmesi Neden Olur? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaş Dökülmesi Neden Olur? Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

admin admin -
27 0

Kaş dökülmesi, başta kadınlar olmak üzere günlük hayatın içinde her yaştan kişiyi etkileyebilen bir durumdur. A vitamini ve demir eksikliği gibi faktörler sonucu meydana gelebilen kaş dökülmesi, hormon dengesizliği, otoimmün hastalıklar ve fiziksel travmaya kadar giden sebepler de içerebilir. Kaş dökülmesi tedavisi, dökülmenin sebebine bağlı olarak reçeteli ilaçlar, özel losyonlar, bütünsel tedaviler ve gerekirse estetik operasyonları gerektirebilir.

Kaş Dökülmesi Nedir?

Kaş dökülmesi, gözü çevresel etkenler, yağ, ter ve mikroorganizmalara karşı koruyan kaşlarda birtakım sebeplere bağlı olarak kıl foliküllerinin üretiminin aksaması sonucu azalmasıdır. Kaş dökülmesi tek bir kaşta yaşanabileceği gibi her iki kaşta da görülebilir.

Enfeksiyon, cilt problemleri, hormonal dengesizlikler, otoimmün hastalıklar, tiroid bezinin aktif çalışması ve fiziksel travmaya kadar gidebilen faktörler kaş dökülmesine neden olabilir. Ayrıca duygusal stresin de kaş dökülmesine yol açabildiği değerlendirilir.

Kaş dökülmesinin altında yatan neden, aynı zamanda tedavi yöntemini de şekillendirir. Reçeteli ilaçlar, özel losyonlar, bütünsel tedaviler ve gerekirse estetik operasyon bu tedavi yöntemlerinin içinde yer alır.

Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Kaş dökülmesinin genelde nedeni alopesi areata (saçkıran hastalığı), A, C, E, B-7, B-12 ve D vitamini, çinko ve demir gibi vitamin ve mineral eksikliği, yaşlılık, tiroid hastalığı, egzama gibi cilt hastalıkları ve strestir. Yine kaşların sürekli yolunması da kaş dökülmesine neden olabilir.

Kaş dökülmesi genellikle şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar:

 • Alopesi areata
 • Beslenme bozukluğu ve vitamin eksikliği
 • Yaşlılık
 • Cilt hastalıkları
 • Kaşların çok sık alınması ve kaşlara yoğun makyaj uygulanması
 • Kaşların sürekli yolunması
 • Tiroid hastalığı
 • Hormon düzensizliği
 • Fiziksel travma
 • Genetik
 • Stres
 • Kemoterapi

Alopesi areata

Bilinen adı alopesi areata olan saçkıran, kılların büyüdüğü kıl köklerini hedef alarak saçların bölüm bölüm dökülmesine neden olur. Bunun alopesi areata yanında kaş dökülmesine de yol açan bir hastalıktır.

Beslenme bozukluğu ve vitamin eksikliği

Özellikle A vitamini, çinko, biyotin ve demir eksikliğinin bulunduğu durumlarda kişi kaş dökülmesi yaşayabilir. Vücutta yaşanan bu eksiklik hücresel büyümeyi yavaşlatır ve kıl üretimini engeller. Bu durumun önüne geçmek için hem doğal besinler tüketilebilir hem de takviye alınabilir.

Yaşlılık

Kadınlarda östrojen erkeklerde ise testosteron düzeyi azaldıkça saçlarda olduğu gibi kaşlarda da dökülmeler meydana gelebilir.

Cilt hastalıkları

Egzama (atopik dermatit), seboreik dermatit, alopesi areata ve sedef gibi cilt hastalıkları da kaşlardaki kıl foliküllerine zarar vererek kaş dökülmesine neden olur.

Kaşların çok sık alınması ve kaşlara yoğun makyaj uygulanması

Özellikle kadınlarda kaş alımı ve kaşlara makyaj yapılması olağan bir durumdur. Ancak kaşların çok sık alınması ve kaşlara uygulanan yoğun makyaj, kaşlara zarar vererek kaş dökülmesini tetikleyebilir.

Kaşların sürekli yolunması

Kaşlarını sürekli yolan kişilerde kaş dökülmesinin ortaya çıkma riski daha yüksektir. Çünkü bu durum kıl köklerini tahriş eder.

Tiroid hastalığı

Tiroid bezinin çok veya az çalışması da kaş dökülmesinin nedenleri arasındadır. Tiroid bezinde meydana gelen bu bozulmalar vücudun dengesini olumsuz etkiler ve kaş dökülmesi görülebilir.

Hormon düzensizliği

Hamilelik dönemi ve doğum sonrasında değişen hormonlar da vücutta dalgalanmalara yol açar. Bu da hem saç dökülmesi hem de kaş dökülmesine sebebiyet verebilir.

Stres

Aşırı stres yaşayan kişilerin fizyolojik durumlarında dalgalanmalar meydana gelir ve bu durum saç ve kaş köklerini de etkiler. Stres ve anksiyeteye bağlı kaş dökülmesi bu yüzden meydana gelir.

Tüm bu nedenlerin yanında kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarıyla birlikte ailesinde daha önce kaş dökülmesi yaşamış kişilerde de kaş dökülmesi görülme ihtimali yüksektir.

Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaş dökülmesine iyi gelen yöntemler arasında doktorun önerdiği reçeteli ilaçlar, hint yağı, lavanta yağı gibi esansiyel yağlar ve gerekirse estetik cerrahiler yer alır. Bunlarla birlikte A vitamini, C vitamini, demir ve çinko takviyeleri alarak da kaş dökülmesinin önüne geçebilir, daha sağlıklı kaşlara sahip olabilirsiniz.

Kaş dökülmesine iyi gelen yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • İnflamasyonu azaltmak için kortikosteroid ilaçlar
 • Omega 3, omega 6, A-C vitaminleri, demir ve çinko takviyeleri
 • Hormon bozukluğu tedavisi için ilaçlar
 • Hint yağı, lavanta yağı, aloe vera jeli ve kaş serumları
 • Stresten uzak durmak

Tıbbi tedavi yöntemlerinin dışındaki esansiyel yağlar kaş dökülmesinin önüne geçebilir ancak kullanımı, dozu ve olası yan etkileri konusunda doktora danışarak hareket etmek daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Kaş Dökülmesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kaş dökülmesi hangi hastalıkların habercisidir?

Kaş dökülmesi çok tehlikeli bir tablo ortaya çıkarmazken, alopesi areata, tiroid hastalığı, sedef ve egzama gibi hastalıkların işareti olabilir.

Dökülen kaşlar geri gelir mi?

Kaşlarınızın dökülmesi, tıbbi bir nedene bağlı değilse düzelir ve kaşlarınıza yeniden kavuşursunuz ancak tıbbi bir sebep söz konusuysa kaş dökülmesi tedavi gerektirebilir.

Kaş dökülmesi normal mi?

Kaş dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde bir veya iki kaşta görülebilir. Sebepsiz bir şekilde olabileceği gibi bir nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir