Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Kolesteatom Nedir? Kolesteatom Belirtileri Nelerdir?

Kolesteatom Nedir? Kolesteatom Belirtileri Nelerdir?

admin admin -
22 0

Kolesteatom, kulak zarının arkasında kist benzeri bir büyümedir. Kolesteatom nedeniyle meydan gelen büyüme ilerlediği durumda işitmeyi etkileyebilir. Bunun yanında zamanla ciltte birikerek enfeksiyona sebebiyet verir. Kötü kokulu akıntı, kulak ağrısı, işitme kaybı ve baş dönmesi kolesteatom belirtileridir. Erken tedavi yöntemleri ile kolesteatom semptomları hafifler ve komplikasyonları önlenebilir.

Kolesteatom Nedir?

Kolesteatom, kulak zarından başlayarak orta kulağı ve kulağın arkasında hassas bir kemik olan mastoidi istila eden deri kaplı bir kisttir. Kolestetom genellikle orta kulak iltihabı nedeniyle meydana gelir. Nadir görülen bir hastalık olan kolestetom, tedavi edilmediği durumda kulağın içerisinde işitme kaybına ve hasara neden olabilir. Daha da ilerlediği durumda ise vertigo gibi ciddi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Kolesteatom Neden Olur?

Kolesteatom, orta kulak ile geniz arasında yer alan östaki borusunun düzgün çalışmamasından kaynaklı olarak işlevini yerine getiremediğinden dolayı oluşur. Östaki borusu havanın kulaktan geçmesini ve kulak basıncının eşitlenmesini sağlar. Kolesteatom şu nedenlerden dolayı oluşabilir:

Östaki tüpü düzgün çalışmadığı durumda orta kulakta kısmi bir boşluk meydana gelebilir. Bu da kulak zarın bir kısmının orta kulağa çekilmesine ve kolesteatoma dönüşebilecek bir kist oluşmasına neden olabilir. Kist içerisinde eski cilt hücreleri, sıvılar ve vücudun diğer atık maddeleri dolar.

Kolesteatom Belirtileri Nelerdir?

Kolesteatomun en belirgin belirtileri kulak ağrısı ve akıntısı şeklinde ortaya çıkar. Hafif olarak başlayan bu semptomlar kistin büyümesi nedeniyle daha da şiddetlenebilir. Ayrıca kulağın içinde ya da arkasında ağrı meydana gelir. Kolesteatom belirtileri şöyle sıralanır:

 • Kötü kokulu akıntı
 • Kulakta ağrı
 • Sürekli devam eden akıntı
 • Duymada güçlük çekme, işitme kaybı
 • Baş ağrısı ve dönmesi
 • Yüzde uyuşma hissi
 • Kulak çınlaması
 • Kulakta basınç veya dolgunluk hissi

Kistin büyümesi nedeniyle kulağa baskı yaparak kişide işitme kaybı meydana gelebilir. Kist kontrolsüz bir şekilde büyümeye devam ettiği durumda vertigo, yüz kas felci ve kalıcı işitme kaybı meydana gelebilir.

Kolesteatomun Neden Olduğu Komplikasyonları Nelerdir?

Kolesteatom tedavi edilmediği durumda daha da büyüyerek hafiften şiddetliye kadar değişen komplikasyonlara neden olur. Kulak içerisinde biriken ölü deri hücreleri, bakteri ve mantarların çoğalması için ideal bir ortam oluşur. Bu da büyüyen kistin enfekte olarak iltihaba ve sürekli kulak drenajına neden olabileceği anlamına gelir.

Kiste müdahale edilmeyip büyüdüğü durumda ise kolesteatom çevredeki kemiği tahrip edebilir. Bunun yanında kulak zarına, kulağın içindeki kemiklere, beyne yakın olan kemiklere ve yüzdeki sinirlere zarar verebilir. Kulak içerisinde yer alan kemiklerin kırılması durumunda ise kalıcı işitme kaybı meydana gelebilir. Kolesteatomun neden olduğu komplikasyonlar şöyle sıralanır:

 • İç kulakta şişme
 • Yüz kaslarında felç meydana gelmesi
 • Kronik enfeksiyon oluşumu
 • Beyin enfeksiyonu olan menenjit oluşması
 • Beyin apsesi

Kolesteatom Nasıl Teşhis Edilir?

Kolesteatom teşhisi için uzman doktor kulağınızı muayene eder. Bu noktada uzman doktor kist belirtilerini inceler. Kolesteatom belirtisi olmadığı durumda kişiden BT taraması istenebilir. Tarama, uzman doktorun kişinin kulağın ve kafatasın içini görmesini sağlayarak teşhisi kolaylaştırır. Kolesteatomun olduğunu düşünüldüğü durumda ileri tetkikler için kulak burun boğaz (KBB) uzmanına gidilmesi gerekir.

Kolesteatom Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesteatom ilerlediği durumda tedavi etmenin tek yolu cerrahi müdahale olarak bilinir. Oluşabilecek komplikasyonları önlemek için kistin kulaktan çıkarılması gerekir. Kendiliğinden kaybolmayan kolesteatomlar büyümeye devam ederek sağlık problemlerine neden olabilir.

Kolesteatom teşhisinden sonra, enfekte kisti tedavi etmek, iltihabı azaltmak ve kulağı boşaltmak için uzman doktor kişiye antibiyotik ve kulak damlaları verebilir. Kistin alınmasına yönelik olarak yapılan cerrahi müdahale genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası kişilerde geçici baş dönmesi veya tat alma bozuklukları görülebilir.

Kolesteatom Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kolesteatom tehlikeli mi?

Kolesteatom tedavi edilmediği durumda yüz felcinin yanında menenjit, kulak hasarı, beyin apsesi ve kalıcı işitme kaybı gibi sorunlara neden olur. Bu sebeple kolesteatom teşhis edildiği durumda hızlıca müdahale edilmesi gerekir.

Kolesteatom tümör mü?

Kolesteatom tümör değildir fakat tümöre benzer bir yapıya sahiptir. Kulakta ciddi hasarlara neden olur.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir