Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Kulunç Nedir? Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulunç Nedir? Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

admin admin -
54 0

Miyofasiyal ağrı sendromu olan kulunç, kasları ve etrafındaki yumuşak dokuyu etkileyen lokalize ağrı ile karakterize akut veya kronik bir durumdur. Kulunç ağrısı, bazı kasları ve kasları yerinde tutan ince doku örtüsünü içerir. Ağrı meydana gelen bölgeler bel, boyun, omuz ve göğsü kapsar. Kulunç ağrısının altında yatan neden tetik noktalar olarak tabir edilen vücuttaki hassas kas noktalarına yapılan baskı sonucu iltihaplanma ve tahriş oluşmasıdır. Kulunç ağrısının tedavi seçenekleri arasında egzersiz, masaj, fizik tedavi ve tetik noktalara yapılan iğneler yer alır. Ağrı kesici ilaçlar da ağrıyı kesmeye yardım eder.

Kulunç Nedir?

Kulunç, kaslar veya kasları çevreleyen zar olan fasyadaki gerilim ve baskı sonucu kas-iskelet sistemindeki lokalize ağrıyı anlatan bir durumdur. Hareket edildiğinde ağrı olan bölgelerde katur kutur ses çıkartan, hem akut hem de kronik olabilen bir durumdur.

Kulunç durumunda ağrı tek bir bölgede lokalize olabilmekle birlikte farklı bölgelere de yayılabilir. Ağrı karakteristik olarak kaslardaki tetik noktalarla ilişkilidir. Bu tetik noktalar, üzerlerine baskı ve gerilim uygulandığında etkilenen bölgede ağrı meydana getirir. İlgili bölgelerin başında bel, boyun, omuz ve göğüs gelir.

Bu ağrılar bazı durumlarda ise basınç ve gerilim olmadan kendiliğinden ortaya çıkar. Bazen bu ağrı vücudun ilgisiz gibi görünen bir bölgesinde de görülebilir.

Hareket edildiğinde ortaya çıkan katur kutur ses çıkaran ağrı, kaslarda şişlikler, kas hassasiyeti ve zayıflık, ağrı olan bölgelerde hareket kısıtlılığı kuluncun yaygın belirtileri arasındadır.

Kulunç ağrısını tedavi etmek için ise egzersiz, masaj, fizik tedavi ve tetik noktalara yapılan iğnelerden faydalanılır. Aynı zamanda ağrı kesici ilaçlar da kulunç ağrısını yok edebilir.

Kulunç Ağrısı Neden Olur?

Kulunç ağrısı, kasları çevreleyen bir zar olan fasyadaki oluşan gerilim ve baskı sonucu hareket edildiğinde belirgin seslerle ortaya çıkan lokalize ağrılardır. Bu ağrılar tek bir bölgede ortaya çıkabileceği gibi diğer bölgelerde de görülebilir. Meydana gelen ağrı ilgili bölgelerin tetik noktalarını etkiler. Bu bölgeler genellikle omuz, bel, boyun ve göğüstür.

Kulunç ağrısını tetikleyen ve meydana getiren faktörler şunlardır:

Kas yaralanması

Kaslarda meydana gelen çeşitli yaralanmalar, kasları çevreleyen fasyada hasar bırakır ve kulunç ağrısı oluşmasına sebebiyet verebilir.

İlgili kasların aşırı zorlanması ve baskı

Ağır işlerde çalışanlar, yük taşımak zorunda kalanlar ve kaslara baskı oluşturan yoğun egzersiz yapan kişilerin kaslarında tahriş ve iltihaplanma meydana gelebilir. Bu durumun sonucu olarak da kulunç ağrısı ortaya çıkabilir.

Kötü bir duruş (postür)

Postür olarak adlandırılan duruş bozukluğu da kulunç ağrısının nedenleri arasındadır. Özellikle kambur bir duruş kasların yapısında bozulma meydana getirerek kaslara zarar verir ve geçmek bilmeyen kulunç ağrısına yol açabilir.

Sinir sıkışması

Kaslarda ve fasyadaki sinir sıkışmaları da kulunç ağrısını tetikleyen faktörlerden biridir.

Uzun süreli hareketsizlik ve egzersiz eksikliği

Hareketsiz bir hayat sürüyor ve de egzersiz yapmıyorsanız geçmek bilmeyen kulunç ağrısı yaşama riskiniz yüksektir. Hareketsizlik durumunda kaslar soğur ve ağrı ortaya çıkabilir.

Kronik enfeksiyonlar

Kulunç ağrısının bir diğer nedeni de vücutta meydana gelen kronik enfeksiyonlardır.

Obezite

Obezite hastası olan aşırı kilolu kişilerin kas yapılarından tahriş ve iltihaplanma görülme riski yüksektir. Bu risk, beraberinde kulunç ağrısına yol açabilir.

D vitamini ve folat gibi vitamin eksiklikleri

Kasları ve kemikleri koruma konusunda önemli bir etkisi olan D vitamini ve folatın vücutta eksik kaldığı durumlarda kişi kulunç ağrısı şikayeti yaşayabilir.

Stres

Stresli bir hayat yaşayan kişilerde fiziksel bir sebebe bağlı olmadan ağrı yaşanabilir. Bu ağrılar stresten uzak durarak ve gerektiğinde psikolojik destek alarak iyileşir.

Kulunç Belirtileri Nelerdir?

Omuz, bel, boyun ve ilgili bölgelerde baskı yaratan derin bir ağrı, kaslarda hassasiyet-zayıflık, hareket ederken zorlanma, ağrıya bağlı uykusuzluk ve yorgunluk kulunç belirtileri arasında yer alır.

Kulunç Nasıl Geçer?

Kulunç ve geçmek bilmeyen kulunç ağrısının başlıca tedavi yöntemi reçeteli ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları eşliğinde ağrıları geçirmeye yönelik egzersiz hareketleridir. Bunlarla birlikte kas kütlesini korumak, sağlıklı beslenerek zayıflamak ve stresten uzak durmak da kulunç şikayetini aşmanız konusunda size yardımcı olacaktır. 

Kuluç ağrısını geçirme konusunda etkili yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Reçeteli ağrı kesici ilaçlar
 • Egzersiz ve masaj gibi fizik tedavi uygulamaları
 • Kas kütlesini korumak
 • Kuru iğneleme yöntemi
 • Sağlıklı beslenerek kilo vermek
 • Stresten uzak durmak
 • Bilişsel davranışçı terapi
 • D vitamini ve folat takviyesi almak
 • Ultrason tedavisi
 • Kas gevşeticiler

Kulunç Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kulunç ne demek?

Kulunç, özellikle bel, boyun ve omuz bölgelerinde yumuşak dokularda baskı ve gerilim sonucu kasların gevşememeye başlamasıyla ortaya çıkan ve ağrılar meydana getiren kas-iskelet problemidir.

Kulunç ağrısına ne iyi gelir?

Kulunç ağrısı için evde uygulanabilecek çözümler de mevcuttur. Bu çözümlerin başında ağrı olan bölgeye sıcak su kompresi uygulamak gelir. Ayrıca acı ve yanma hissini geçirmesi buz kompresi de uygulanabilir. Kasları güçlendirmek için egzersizler, yoga-meditasyon gibi gevşeme teknikleri ve masaj da kulunç ağrısına iyi gelir. Ancak tüm bu uygulamaları doktor kontrolünde yapmanız önerilir.

Kulunç nasıl kırılır?

Kulunç kırmak için en etkili tedavi yöntemi fizik tedavi olarak kabul edilir. Uzman bir fizyoterapist eşliğinde bu tedavinin gerçekleştirilmesi hasta için önemli bir rahatlama sağlar.

Kas gevşetici kulunca iyi gelir mi?

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir