Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Lazerle dövme sildirme işlemi nedir?

Lazerle dövme sildirme işlemi nedir?

admin admin -
35 0

Dövme yapma geleneği MÖ 2000’lerde Antik Mısır toplumuna kadar uzanıyor. Avrupa dillerinde dövme anlamına gelen tattoo sözcüğü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden geliyor. Günümüzde oldukça popüler olan dövme yaptırma konusunda birçok ülke yasal düzenlemeler getirerek dövme işiyle uğraşanlar için lisansı zorunlu tutuyor. Böylece AIDS gibi kan yoluyla bulaşan çeşitli hastalıkların da önüne geçilmiş oluyor. Öte yandan, dövme ve kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra pişman olanların sayısı her geçen gün artıyor. İyi düşünülmeden ani bir kararla yaptırılan kalıcı dövmelerden kurtulmak için özel tasarlanmış Q-switch Nd:YAG lazerler kullanılıyor. Lazerle dövme sildirme işleminin etkisi dövmenin boyutuna, renk yoğunluğu, boyanın cinsine ve kişinin cilt tipi ile dövmenin ne kadar süredir cilt üzerinde olduğuna göre değişiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, lazerle dövme silme işlemi hakkında bilgi verdi.

Lazerle dövme sildirme işlemi nedir?

Dövme ciltta kalıcı bir işlemdir. Herhangi bir nedenle kişi dövmesinin artık vücudunda görmek istemediğinde dövme silme uygulaması modern yöntemlerle yapılabilmektedir.

Q-switch Nd:YAG lazerle dövme (tattoo) silme, kalıcı makyaj ve leke tedavisi yapılabilmektedir. Bu işlem dövmede kullanılan renk pigmentlerini odaklayarak yok eden bir teknolojidir. Epey incelikli olan bu işlem sırasında lazer, pigmenti görüp yok etmekte, dokuya olabildiğince az zarar vermektedir. Uzun ve zahmetli bir süreci kapsayan lazerle dövme sildirme işleminde her zaman yüzde yüz sonuç da elde edilemeyebilir. Bunun için önce dövme yaptırma kararı verilirken çok iyi düşünülmeli, gelecekte yaşanması muhtemel pişmanlıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Lazerle dövme sildirme nasıl yapılır?

İşlemden önce dövme ve cilt analizi yapılmalıdır. Dövme silme ve leke tedavisi için tasarlanmış lazerler, ışını derinin epidermis tabakasın göndererek, dermis ve derialtındaki dövmeye renk veren bileşikler tarafından emilmekte ve kimyasal maddeyi parçalayarak ortadan kaldırmaktadır. Lazerin dalga boyu; dövmenin boyutuna, yoğunluğuna ve rengine göre ayarlanmaktadır.

 • Lazerle yapılan atışlarda boya pigmentleri dokulara zarar vermeden yapılmaktadır.
 • Cilt altındaki siyah boyalar lazer tarafından daha iyi algılandığı için daha etkin sonuç elde edilirken, açık renkli boyalar için aynı şey geçerli değildir.
 • Çok renkli boyalar kullanılmış dövmelerde farklı dalga boyutları kullanılmaktadır.

Lazerle dövme sildirme işleminde hangi lazerler kullanılıyor

 • Koyu mavi, lacivert ve siyah renklerin yoğun olduğu dövmeleri silmede Q- Switched  Nd:YAG 1064 nm.
 • Kırmızı rengin yoğun olduğu dövmeleri sildirmede kırmızı rengi en iyi Q-Switched 532 nm Nd:YAG lazer silebilir. Ancak koyu tenlilerde bu lazer renge çok duyarlı olduğu için olası yan etkilere dikkat edilmelidir. Bazen lekelenme olabilmektedir.
 • Yeşil renkli dövmelerde Q-Switched Ruby (694 nm) ve Q-S witched Alexandirite (755 nm)  kullanılır. Bu tür lazerler koyu tenlilere uygulanırken dikkatli olunmalıdır, lekelenme sonucu ortaya çıkabilir.

Lazerle dövme sildirme işlemi kaç seans sürer?

Dövmenin silinmesinde bazı bazı çevresel ve bünyesel faktörler söz konusudur. Dövmenin vücudun hangi bölgesinde bulunduğu önemlidir. Özellikle ayak ve el parmak uçlarında bulunan dövmeleri silmek için daha fazla seans gerekmektedir. Vücudun daha büyük alanlarındaki dövmeler için ise daha etkili bir işlem yapılarak silinmektedir. Dövmenin rengi, dövmede kullanılan boyanın miktarı ve cinsi nedeniyle silme işleminin süresi değişmektedir. Dövme silme seansı yaklaşık 1,5 – 2 aylık aralarla gerçekleşir. Seans sayısı kişiye ve dövmenin yapısına göre değişmektedir.

Lazerle dövme sildirme sonrasında iz kalır mı?

Her dövme silme seansı sonrasında dövmenin renginde yaklaşık % 20 oranında açılma olacaktır. Çok renkli ve fosforlu renklerin kullanıldığı dövmelerde silme işlemi daha uzun olabilmektedir.

Lazerle dövme sildirme acı verir mi?

Krem ya da lokal anesteziyle cildi kısmını uyuşturduktan sonra Q-Switch ND-YAG lazer ve soğutucu yardımıyla o bölgedeki üst deri tabakasını koruyarak işlem yapılmaktadır. İşlemin ardından bölgede kanama ve işlemin ardından yaklaşık birkaç gün sürecek ciltte kabuklanma olabilmektedir. Uygulama sonrası bölgeyi hem onarmak hem de enfeksiyon gelişimini engellemek için antibiyotikli krem kullanılmalıdır.

Lazerle dövme sildirme işlemi ne zaman yapılmalı?

Dövme silme işlemi kış döneminde daha rahat uygulanırken, yazın güneşin etkisiyle lekelenme riski nedeniyle tercih edilmemektedir. İşlemin zamanı, dövmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Yazın güneşe çıkıldığı için işlem sonrasında kalıcı lekelenme gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun için en uygun zaman kış aylarıdır.

Lazerle dövme sildirmenin yan etkisi var mı?

Lazer ışınları sadece istenen hedefe yönelik ışın gönderdiği için normal doku hasarı da düşük düzeydedir. Yüksek enerji güçlü kısa atımla hedefe (dövme pigmentine) gönderilmekte ve hedefte ısı yoluyla ani parçalanma sağlanmaktadır. Bu sayede işlemin oluşabilecek yan etkisi minimum düzeyde olmaktadır.

Lazerle dövme sildirme işleminden sonra ne yapılır?

 • Lazerle dövme silme işleminden sonra ilk 24 saat bölge kesinlikle su ile yıkanmamalıdır. İşlemden bir gün sonra duş alınabilir, ancak su sıcak olmamalıdır. Ilık ya da gerekirse soğuk su ile duş alınmalıdır.  
 • İşlem sonrasında 5-7 gün solaryum ve hamam gibi aşırı sıcak alanlara girilmemeli, sauna ve buhar odası gibi nemli ortamlardan uzak durulmalıdır. İşlem yapılan bölgeye kese atılmamalıdır.
 • Ciltte kabuklanma oluşmuşsa iyileşme süreci bolunca havuz ve denize girilmemelidir.
 • İşlen yapılan bölgeye makyaj yapılmamalıdır.
 • İşlem sonrasında cilde kesinlikle uygun bir nemlendirici sürülmelidir.

Lazerle dövme sildirmenin etkisi ne zaman görülür?

Lazerle dövme sildirme işleminin etkisi dövmenin boyutuna, renk yoğunluğu ve boyanın cinsine ve kişinin cilt tipi ile dövmenin ne kadar süre cilt üzerinde olduğuna göre değişmektedir. Sonuç lazerin teknolojisi ile de alakalıdır.

Lazerle dövme sildirme hangi dövmelere yapılır?

Cilt üzerindeki her türlü dövmeye yapılan işlem, desen ya da yazıları kalıcı olarak yok edebilmektedir. Ancak dövmenin boyutu, renk yoğunluğu ve ne kadar süredir ciltte olduğu değişkenleri nedeniyle bazen iz bırakabilmektedir. Bunun için çoğu zaman işlemden bir süre sonra birçok kişi kalan izleri başka bir dövme yaptırarak kamufle etmektedir. 

Lazerle dövme sildirme işlemini kimler yapar?

Lazerle dövme silme işlemi sırasında ve sonrasında az da olsa oluşabilecek yan etkileri nedeniyle dermatolog ya da plastik cerrahların bulunduğu hastaneler tercih edilmelidir. İnsan cildi konusunda ihtisas sahibi olan uzman doktorlar olmadan bu tür işlemlerin yapıldığı merkezlerde sorunların yaşanmıştır. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar az da olsa haber olabilmektedir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir