Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Omurilik Nedir? Omuriliğin Görevleri Nelerdir?

Omurilik Nedir? Omuriliğin Görevleri Nelerdir?

admin admin -
52 0

Omurilik, beyin sapından bele kadar omurilik kanalı boyunca uzanan silindirik yapıda sinir dokusudur. Omurilik, beyinden uyarıları taşıyan, pek çok refleksi tepkiyi başlatmak ve koordine etmek için merkez görevi görür. Hislerin hissedilmesine ve vücudun hareket etmesine yardımcı olur. Omurilikte meydana gelen herhangi bir hasar durumunda vücuttaki hareketler etkilenerek işlevlerin yerine getirilmesi engellenebilir.

Omurilik Nedir?

Omurilik, beyni ve omuriliği birbirine bağlayan, beyinden vücudun geri kalanına mesajlar taşıyan sinir sisteminin ana parçalarından biridir. Vücuttaki birçok otomatik işlev konusunda önemli bir rolü bulunan omurilik, sinir hücreleri içeren hassas bir yapıya sahiptir.

Omurilik, solunum, sindirim, boşaltım ve dolaşım sistemlerinin çalışmasını düzenlemede görevlidir. Çiğneme, öksürme, hapşırma ya da kusma gibi vücut işlevinde yer alan hareketler omurilik tarafından gerçekleştirilir. Omurilikte 31 çift sinir ve sinir kökü yer alır.

Omuriliğin üç ana bölümü bulunur. Bu bölümler şöyle açıklanabilir:

 • Servikal (boyun)
 • Torasik (göğüs)
 • Lomber (alt sırt)

Omurilik Soğanı Nedir?

Tıbbi adı medulla oblongata olan omurilik soğanı, yaklaşık 3 cm uzunluğunda, 2 cm genişliğinde ve hemen hemen 1,25 cm kalınlığında, piramidal şekle sahip beyin sapının en altında yer alan omuriliğin rostral devamıdır. Omurilik soğanı, medulla sinir sisteminde önemli bir bağlantı noktası olarak görülür. Ayrıca vücudun en önemli işlevlerinin çoğunu yönetmede de görevlidir.

Omurilik Soğanı Görevleri Nelerdir?

Medulla oblongata yani omurilik soğanı, sinir sisteminin önemli parçasıdır. Bulunduğu yerin dışında görevleri de oldukça önemlidir. Omurilik soğanı görevleri şöyle sıralanabilir:

Kalp atış hızı, kan basıncı ve nefes almayı yönetir

Omurilik soğanı, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin kalp atış hızını, nefesi, kan basıncını ve daha fazlasını kontrol eden birleşik bir sistem halinde birbirine bağlandığı bölgedir.

Vücudun otomatik süreçlerinde görev alır

Öksürme, hapşırma, yutma, kusma ve denge gibi vücudun otomatik olarak yerine getirdiği süreçlerde görev alır. Bu süreçlere genellikle kişinin düşünmesine gerek kalmadan yaptığı durumları içerir.

Sinir bağlantıları için önemlidir

Ana sinirlerin büyük çoğunluğu omurgada birleşerek beyne sinyaller taşır. Bu sinyaller omurilik soğanından geçer.

Omuriliğin Görevleri Nelerdir?

Omuriliğin en temel görevi sinir sinyallerini vücudun her yerine taşımaktır. Sinir sisteminin bir parçası olan omuriliğin vücuttaki görevleri şöyle sıralanabilir:

 • Vücut hareketlerini ve fonksiyonlarını kontrol eder
 • Duyuları beyne bildirir
 • Refleksleri yönetir

Vücut hareketlerini ve fonksiyonlarını kontrol eder

Omurilik, beyinden vücudun diğer bölgelerine giden sinyallerin kontrolünü sağlar. Bunun yanında solunum hızı ve kalp atış işlevlerinin yanında sindirim sistemi işlevlerini de yönetir.

Duyuları beyne bildirir

Vücudun diğer bölgelerinden gelen sinyalleri alarak beynin ağrı ya da basınç gibi duyularını kaydetmesinde görev alır.

Refleksleri yönetir

Omurilik, reflekslerin yönetiminde etkilidir. Bir kişi kaval kemiğinin belli bir yerine dokunulduğunda bacaklar istemsiz şekilde hareket edebilir. Bu da omurilik soğanının bir işlevi olarak görülür.

Omurilikte Yer Alan Bozukluklar Nelerdir?

Travma, yaralanma ya da hastalıklar sonucunda omurilikte bozulmalar meydana gelebilir. Omurilikte meydana gelen yaralanmalar sonucunda vücutta ciddi semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlar arasında mesane kontrol kaybı ya da felç sayılır. Hızlı bir şekilde müdahale ederek tedavi ettirmek kalıcı olarak meydana gelebilecek semptomların riskini azaltmaya yardımcı olur. Omurilikte yer alabilecek bozukluklar şöyle sıralanır:

 • Akut transvers miyelit: Omurilikte iltihaplanma görülmesi durumunda görülür.
 • Servikal spondiloz: Boyunda omurilik disklerinin omuriliğe baskı yapabilecek şekilde yıpranarak boyunda kireçlenme oluşturmasıdır.
 • Fıtıklaşmış diskler: Bir omurilik diskinin sinirlere baskı yapması durumunda ortaya çıkar.
 • Omurga kırıkları: Bir travma ya da yaralanma sonucunda, omurganın ezilmesi, kırılması ya da baskı uygulanması durumunda omurga kırığı oluşur.
 • Omuriliğe bağlı kas atrofisi: Omurilikte motor sinir hücrelerini kaybedildiği, kas güçsüzlüğü ve atrofiye gibi durumların ortaya çıktığı hastalıktır.

Omurilik Hakkında Sık Sorulan Sorular

Omurilik nerede bulunur?

Omurilik, beyin sapının alt bölümünde başlayarak sırtın alt kısmındaki omuriliğin onus medullaris adı verilen alana kadar uzanır.

Omuriliğiniz ne kadar uzun?

Yetişkin kişilerde omurilik uzunluğu ortalama 45 santimetre uzunluğunda görülür.

Omurilik ağrısı neden olur?

Omurga ağrısı, o bölgede yer alan kasların sinirleri zorlamasından dolayı oluşur. Bu da enfeksiyon, onkolojik problemler ya da travmalar sonucunda görülebilir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir