Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Oruç Sağlığa Nasıl Etki Eder?

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? Oruç Sağlığa Nasıl Etki Eder?

admin admin -
19 0

İslam alemi için kutsal kabul edilen Ramazan ayının yaklaşmasıyla oruç heyecanı da başladı. 30 gün boyunca tutulan oruçların dini etkisinin yanı sıra sağlık açısından faydaları da oldukça fazla. Başta kilo kaybına destek olan oruç, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan şekerini düşürmesi, enflamasyonu azaltması ve zihinsel fonksiyonları iyileştirmesiyle öne çıkar. Ancak kronik hastalık veya dikkat edilmesi gereken bir sağlık problemi söz konusuysa oruç tutup tutmama konusunda uzman doktora danışmanız gerekir.

Oruç Nedir?

Oruç, müslüman insanların yıl içinde 1 ay boyunca imsak vaktinden iftara kadar gün boyu yemekten ve içmekten uzak durduğu dini bir ibadettir. Aynı zamanda islam’ın şartlarından biri olarak kabul edilen oruç ibadeti, oruç tutmanın kriterlerini karşılayan kişiler tarafından yapılması farz olan bir ibadettir.

Dini bir ibadet olmasının yanı sıra oruç tutmanın sağlık açısından da tıp dünyası tarafından kabul edilen faydaları söz konusudur.

Oruç tutmanın başlıca faydaları arasında kilo kaybına destek olması, bağışıklığa iyi gelmesi ve vücuttaki enflamasyonu azaltması gelir. Oruç tutmanın faydalarını daha da genişletmek mümkündür.

Faydalarının yanı sıra oruç ibadeti bazı risk grupları için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Özellikle diyabet hastalarının hassas yaklaşması gereken bir konu olan oruç, eğer tutulacaksa doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Kan şekeri kontrolü, kilo kaybı, bağışıklığı güçlendirmesi, vücuttaki enflamasyonu azaltması, zihinsel fonksiyonların işlevini artırması ve cildi canlandırması oruç tutmanın faydaları arasında yer alır. Bu faydalara ek olarak kalp sağlığını koruması ve büyüme hormonu salgısını artırması da oruç tutmanın faydaları olarak kabul edilir.

Oruç tutmanın başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybına destek olur
 • Kandaki yağ, kolesterol ve diğer lipid türlerini düşürmeye yardım eder
 • Oruç tutmak oksidatif stresi azaltıp, bağışıklığı güçlendirir
 • Detoksifikasyonu artırarak zararlı toksinlerden arındırmayı destekler
 • Karaciğer fonksiyonunda iyileşme sağlayabilir
 • Vücuttaki enflamasyonu azaltır
 • Mide ve bağırsakları dinlendirerek detoks etkisi yapar
 • Kan şekerini düşürür
 • Oruç tutmak zihinsel fonksiyonların işlevini artırır
 • Cildi canlandırarak güç verir
 • Oruç tutmak kalp sağlığını korur
 • Büyüme hormonu salgısını artırır
 • Oruç tutmak kişinin irade mekanizmasını güçlendirir
 • Psikolojik olarak rahatlık verir

Oruç ibadetinin sağlık açısından sağladığı faydalar detaylı olarak şöyle açıklanabilir:

Yağ yakımını hızlandırarak kilo kaybına destek olur

Uzun süreler aç kalınmasına neden olan oruç, kalori alımının sınırlanması ve metabolizmanın hızlanmasıyla vücuttaki yağ yakımı sürecine destek vererek kilo vermek isteyen kişiler oldukça faydalı bir ibadettir.

Kan şekerini düşürür

Oruç, uzun süre vücudun aç kalması sonucu insülin direncinin azaltılması ve kan şekerinin düşürülmesine yardım eder. İnsülin direncinin azalması da glukozun kan dolaşımından hücrelere daha verimli bir şekilde taşınmasını sağlar.

Oruç tutmak bağışıklığı güçlendirir

Vücudu yenileyen oruç ibadeti, bu etkisi sayesinde bilinenin aksine bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi daha dirençli bir hale getirir.

Vücuttaki enflamasyonu azaltır

Oruç tutarak vücuttaki iltihap ve enflamasyonun azaltılabileceği değerlendirilir.

Mide ve bağırsakların dinlenmesini sağlar

Uzun süre aç kalındığı için normal zamanda sıkı çalışan ve yorulan sindirim ve bağırsak sistemi oruç sayesinde ara verme şansı elde eder. Bu doğrultuda oruç tutarak mide ve bağırsakların dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oruç tutmak zihinsel fonksiyonların işlevini artırır

Oruç tutmak, sinir hücrelerinin üretiminin artışına katkı sağlayarak beyin sağlığını ve bilişsel işlevlerin gelişimine yardım eder.

Cildi canlandırarak güç verir

Oruç ibadeti, uzun süre aç kalındığında hücrelerin yenilenmesine katkı sunar ve cilt hücreleri de bu akışta yenilenip canlanarak güç kazanır.

Oruç tutmak kalp sağlığını korur

Kan basıncı, kolesterol ve trigliserid seviyelerinin düşmesine yardımcı olan oruç, bu sayede kalp sağlığını destekler.

Büyüme hormonu salgısını artırır

Yapılan çalışmalar, oruç tutmanın büyüme, metabolizma, kilo kaybı ve kas gücünde kritik bir protein hormonu olan büyüme hormonu (HGH) düzeyini artırdığı değerlendirilir.

Psikolojik olarak rahatlık verir

Oruç tutmanın fiziksel faydalarının dışında psikolojik faydaları da söz konusudur. Oruç tutmak kişinin iradesini ve sabrını geliştirmesinin yanında kişiye kendini kontrol etme dürtüsü de aşılar.

Oruç Tutmanın Zararları Var mı?

Faydalarının yanında oruç tutmanın özellikle bazı risk grupları için olası yan etkileri vardır. Vücut uzun süre aç kalacağı için kan şekerinde azalma, susuzluk sonrası böbrek fonksiyonlarında değişim ve birtakım sindirim sistemi rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bu yüzden belirli risk grupları olası zararlar söz konusu olduğu için dikkatli davranmalıdır.

Kimler Oruç Tutamaz?

Başta şeker hastaları olmak üzere, kalp hastalığı olanlar, bağışıklık ve vücut direnci düşük olan kişiler, yeni ameliyat geçirmiş bireyler, anne adayları veya emziren annelerin oruç tutmaları önerilmez. Bunların dışında başka kronik hastalığı veya herhangi bir sağlık problemi olan kişiler de oruç konusunda doktoruna danışmalıdır.

Oruç Tutmanın Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Oruç vücudu temizler mi?

Oruç tutmak, yağ yakımını hızlandırır, vücuttaki enflamasyonu azaltır ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücudu bir bakıma temizler.

Oruç hangi organlara faydalı?

Oruç başta mide ve bağırsak olmak üzere beyin yapısından karaciğerlerin dinlenmesine kadar birçok organa olumlu etki eder.

Oruç tutmak strese iyi gelir mi?

Oruç tutmanın kişinin stres ve kaygı düzeyini azalttığı yönünde değerlendirmeler mevcut olsa da bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır?

Oruç tutmak zayıflatır mı?

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir