Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

admin admin -
14 0

Beşinci hastalık, parvovirüs B19 adı verilen DNA virüsünün neden olduğu hafif geçirilen bir hastalıktır. Kış sonu, ilkbahar başlarında daha çok çocuklarda görülen beşinci hastalığın en tipik belirtisi tokatlanmış yanak görüntüsü veren yüzde parlak kırmızı döküntüdür. Bu enfeksiyona sahip olan bir kişi, yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak çeşitli semptomları barındırabilir. Beşinci hastalık, tokatlanmış yanak döküntüsüyle bilinir. Küçük çocuklarda sıklıkla görülen parvovirüs B19,  adını çocuklarda sık görülen deri döküntüsü hastalıklarının beşinci sırasında yer almasından kaynaklanır.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Nedir?

Parvovirüs B19, beşinci hastalık olarak da bilinen özellikle çocuklarda ortaya çıkarak yanaklarında tokat izine benzer bir kızarıklık oluşmasına neden olan bir DNA virüsüdür. Oluşan belirtiden dolayı tokatlanmış yanak sendromu olarak da bilinen parvovirüs 19, kişiden kişiye yayılabilir. Çoğunlukla hiç semptom göstermeden veya çok hafif semptomlarla görülen beşinci hastalık, bulaşıcı olarak kabul edilir.

İnsanlarda bulunan parvovirüs, köpeklerde ve kedilerde bulunan aynı isimli virüsten farklı olarak insanları etkiler. Oluşan enfeksiyon hücrelerin üretiminin geçici olarak durmasına sebep olur.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Belirtileri Nelerdir?

Parvovirus ‌B19 yani beşinci hastalık belirtileri arasında yüzde kırmızı döküntü, ateş, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk hissi ve lenf bezlerinde şişlik görülür. Gribal enfeksiyon belirtileri görülen parvovirüs 19 virüsünü kaptıktan bir hasta sonra kan dolaşımına girer. Virüsün bulaşmasından 10 gün sonra ise hemoglobin düşüklüğü görülebilir.

Çocuklarda parvovirüs B19 (beşinci hastalık) belirtileri

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Mide problemleri
 • Burun akması
 • Belirgin kırımızı yüz döküntüsü

Virüs bulaştıktan birkaç gün sonra çocukların yüzünde kırmızı döküntüler, yanaklarda belirgin kırmızı bir görüntü oluşur. Bu kırmızı döküntüler kollara, gövdeye, uyluklara ve kalçalara yayılabilir. Oluşan döküntüler pembe, hafif kabarık bir görünüme sahiptir.

Yetişkinlerde parvovirüs B19 (beşinci hastalık) belirtileri

Yetişkinlerde meydana gelen parvovirüs B19 belirtileri,  çocuklardaki gibi yanak döküntüsü olarak ortaya çıkmaz. Bunun yerine parvovirüs B19 enfeksiyonu geliştiği durumda yetişkinlerde eklem ağrıları görülür. Özellikle eller, bilekler, diz ve ayak bileklerinde eklem ağrıları meydana gelir.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Neden Olur?

Parvovirüs B19, parvovirüs enfeksiyonuna neden olan bir DNA virüsüdür. Köpeklerde ve kedilerde görülen parvovirüsten farklı olan parvovirüs 19, enfeksiyonu bir evcil hayvandan kapılmamaktadır. Parvovirüs enfeksiyonu yani beşinci hastalık en çok kış ve bahar aylarında meydana gelen salgınlar sırasında ilkokul çağındaki çocuklarda görülür. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon gibi kişiden kişiye nefes alma, öksürme ve tükürük yoluyla yayılır. Bunun yanında insanlar arasındaki yakın temas ve el ele temas yoluyla da yayılabilir.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktor yapacağı fiziki muayenede kişinin yaşadığı belirtileri, kullandığı ilaçları dikkate alarak teşhis koyabilir. Parvovirüs B19 virüsünden şüphelenildiğinde komplikasyon açısından yüksek risk altında olursanız kanı testi istenebilir. Geçmişte parvovirüs B19 olduğu düşünüldüğü durumda ise kandaki antikorlar kontrol edilebilir. Hamilelik olduğu durumda ise uzman doktor bebeğin kontrolü için ultrason önerebilir.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Tedavisi Nasıl Olur?

Parvovirus B19, gribal enfeksiyon gibi çıktığı durumda kendi kendini sınırlayarak yok olabilir. Özellikle bağışıklığı yüksek çocuk ve yetişkinlerde tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Beşinci hastalığa karşı yapılabilecek tedavi şekilleri şöyle sıralanır:

 • Baş ağrınızı ve ateşinizi hafifletmek için ağrı kesici alın
 • Eklem ağrınız ve şişliğiniz için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar alın
 • Bol miktarda sıvı tüketin ve dinlenin

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Nasıl Bulaşır?

Parvovirüs ‌B19 virüsü yani beşinci hastalık, kişiden kişiye solunum ya da damlacık yoluyla geçerek bulaşır. Öksürme, hapşırma gibi etkenlere bağlı olarak yayılan virüs 10 gün sonunda ateş ve halsizlik şeklinde kendini gösterir. İlerleyen zamanlarda ise çocuklarda döküntü ve kızarıklık olarak kendini belli eder.

Parvovirüs B19 (Beşinci Hastalık) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Parvovirüs B19 (beşinci hastalık) nasıl önlenir?

Parvovirüs enfeksiyonuna karşı bir aşı tedavisi bulunmamaktadır fakat enfeksiyonun oluşmaması için şu yöntemlerden yararlanılabilir:

 • Ellerin sık sık sabun ve su ile yıkamak
 • Enfekte olma ihtimali olan kişilerle yakın temastan kaçınmak
 • Hapşırma veya öksürme esnasında ağzı kapatmak
 • Buruna, ağza veya gözlere dokunmaktan kaçınmak

Parvovirüs B19 (beşinci hastalık) enfeksiyonu ne kadar sürer?

Parvovirüs B19 enfeksiyonu, üç gün ila üç hafta arasında sürebilir. Belirtiler ise ortalama olarak altı gün boyunca görülebilir. Beşinci hastalık belirtisi olan döküntüler ortaya çıktıktan sonra bulaşıcılığını yitirir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir