Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Periodontoloji Nedir? Periodontoloji Ne Yapar?

Periodontoloji Nedir? Periodontoloji Ne Yapar?

admin admin -
21 0

Periodontoloji, diş etlerin ve çene kemiğinde dişleri destekleyen dokuların sağlığına odaklanan diş hekimliği dalı olarak bilinir. Diş eti uzmanına periodontist olarak isimlendirilir. Yumuşak ve sert doku sistemleri periodontium olarak isimlendirilerek farklı bağlardan oluşan kemikler ve yumuşak dokular, ağızda dişlerin konumunu korur. Periodontistler, diş hekimliği okulunun genel diş hekimi olmak için eğitim gören görmenin yanında üç yıllık eğitim ve öğretim alırlar.

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, diş kökünü çene kemiğine tutunduran sement, dişlerin çene kemikleri içinde bulunduğu yeri çevreleyen alveol kemiği ve bağ dokusu lifi olan periodontal ligamanlar dahil olmak üzere dişleri destekleyen yapıların hastalıklarını inceleyen diş hekimliği uzmanlık alanıdır. Diş eti hastalıkları ve ağız çevresindeki dokularla ilgilenen periodontoloji, bakteri plaklarını, sistemik hastalıkları ya da beslenme sonucunda meydana gelen diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılır.  

Yunancada diş çevresi anlamına gelen periodonti kelimesinden türeyen bu bilim dalı, dişlerin etrafındaki dokuları etkileyen durumların çözülmesinde etkili olur. Periodontoloji uzmanına periodontist denir. Periodontistler dört yıllık bir diş hekimliği okuluna gittikten sonra, üç yıl daha periodontolojiye odaklanan eğitimi alırlar.

Periodontoloji Ne Yapar?

Periodontist, dişlerin etrafındaki dokuları etkileyen ağız ve diş sağlığı sorunlarını tedavi etmeden periodontoloji bilim dalından yararlanır. Periodontistler ağız içerisinde yer alan şu alanları tedavi eder:

 • Gingiva: Diş etleri
 • Periodontal bağ: Dişlerinizi çene kemiğinize bağlayan bir grup bağ dokusu lifi
 • Sement: Diş köklerini kaplayan ince ve kemiksi doku tabakası
 • Alveol kemiği: Çene kemiğinin diş yuvalarının bulunduğu kısım

Perodontist, diş taşı temizliği, periodontal bakım, diş kökü düzeltme ve çeşitli periodontol cerrahi türlerini içeren problemlerin tedavisini yapar.

Periodontal bakım

Diş temizliği olarak da ifade edilen periodontal bakım, diş etlerinin kontrolünü de sağlayarak düzenli bakıma benzer şekilde tedavisini sağlar. Periodontal bakıma ihtiyaç olan kişilerin bu temizliği her üç ila dört ayda bir yaptırması gerekebilir.

Ölçeklendirme ve kök düzeltme (periodontal temizlik)

Derin diş temizliği olarak da bilinen periodontal temizlik, diş etlerinin uyuşturulmasıyla beraber uygulanır. Beslenme ya da ağız bakımının yapılmamasından kaynaklı olarak meydana gelen zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlayan uygulamadır. Diş kök yüzeylerinin pürüzsüzleşmesinde de etkili olur.

Periodontal cerrahi

Periodontist, diş ameliyatlarını yaparak kişinin ihtiyacına yönelik olarak tedavisini gerçekleştirir. Diş eti ameliyatı, diş eti grefti, diş eti çekimleri ya da cerrahi kaplama gibi tedavilerde periondontal cerrahi kullanılır.

Diş implantları

Periodontist aynı zamanda diş implantları uygulaması da yapar. Yumuşak ve sert dokular üzerinde uzmanlıkları bulunan periodontistler, kendi ve gerçek dişleriniz gibi görünen diş implantı çözümü de sunar.

Periodontoloji Teşhisi Nasıl Konulur?

Periodontist, kişinin diş etlerini, ağız içerisindeki durumun şiddetini belirler. Tıbbi geçmişi de gözden geçirdikten sonra ağız kuruluğuna karşı çeşitli ilaçlar yazabilir. Bunu yanında plak ve tartar oluşumunu aramak için ağzı inceler ve kolay kanama olup olmadığını kontrol eder.

Dişleri ve diş eti çizgisi arasına diş probu adı verilen küçük bir cetvel yerleştirerek diş etleri ve dişler arasındaki ceplerin ne kadar derin olduğunu ölçer. Sağlıklı bir ağızda cep derinliği genellikle 1 ila 3 milimetre (mm) arasında yer alır. 4 mm’den derin cepler periodontit belirtisi olarak ortaya çıkar. 5 mm’den derin cepler rutin bakımla iyi temizlenemeyebilir.

Periodonti Hastalıklarına Karşı Önlem Almanın Yolları Nelerdir?

Periodontiti problemlerini azaltmak ve buna karşı önlem almak için şu yöntemlerden yararlanabilirsiniz:

 • Dişleri günde iki kez veya her yemekten sonra fırçalayın
 • Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve bu fırçayı en az üç ayda bir değiştirin
 • Plak ve diş taşı giderilmesinde daha etkili olabilecek elektrikli bir diş fırçasından yararlanın
 • Her gün diş ipi kullanmayı unutmayın
 • Dişlerin arasındaki plağı azaltmaya yardımcı olması için ağız çalkalama suyu kullanın
 • Diş hekiminin önerdiği programa göre düzenli olarak profesyonel diş temizliği yaptırın
 • Sigara içmeyin veya tütün ürünü kullanmayın

Periodontoloji Hakkında Sık Sorulan Sorular

Periodontoloji tedavisi ne kadar sürer?

Periondontoloji tedavisi süreci kişiden kişiye farklılık göstererek 3 hafta ile 6 ay arasında değişir. Tedavinin başarılı olması için sigara, tütün ürünleri, alkolden uzak durulmalıdır. Bunun yanında diyabet, kronik hastalıklar radyasyon da bu süreci etkileyen faktörler arasında yer alır.

Periodontoloji muayenesi nasıl yapılır?

Periodontolojinin ilk aşamasında uzman doktor kişinin ağız içerisindeki durumları gözlemler daha sonrasında ağız içerisinin röntgeni çekilerek sebebi araştırılır. Böylelikle iltihaplı doku olup olmadığı tespit edilir. 

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir