Sağlıklıyım

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık Rehberi
  4. »
  5. Renal Denervasyon Dirençli Hipertansiyon Hastalarına Konfor Sağlıyor

Renal Denervasyon Dirençli Hipertansiyon Hastalarına Konfor Sağlıyor

admin admin -
21 0

Kan basıncının 14, 9’un üzerinde olduğu durumlar hipertansiyon ( yüksek tansiyon) olarak adlandırılmaktadır. Hipertansiyon hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilen ciddi bir tablodur ve kontrol altına alınması önemlidir. Çoklu ilaç kullanmasına rağmen tansiyonu kontrol altına alınamayan veya ilaca alerjisi olan ilaç kullanamayan hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olan Renal Denervasyon hastalara büyük konfor sağlamaktadır. Böbrek sinirlerinin yakılması ile gerçekleştirilen “Renal Denervasyon” yöntemi 2023 yılının Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin FDA kurumu tarafından onaylanmış ve ülkemizde de bu konuda uzman doktorlar tarafından uygulanmaya başlamıştır. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Davran Çiçek, hipertansiyon tedavisinde Renal Denervasyon hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Toplumda hipertansiyon çok yaygın olarak görülmektedir. Her 4 erkeğin ve her 5 kadının biri hipertansiyon hastasıdır. Dünya genelinde yaygın olan hipertansiyon önemli bir sağlık sorunudur. Ancak tüm dünyada hipertansiyon tedavisinde büyük başarılar elde edilememiştir. Hipertansiyon tedavisi verilen hasta gruplarının yüzde 40 ile 50’sinde normal değerler elde edilememiştir ve bu nedenle yeni tedavi yöntemleri üzerinde uzun yıllardır birtakım çalışmalar sürdürülmektedir. Hipertansiyon tedavisinde yeni bir yaklaşım olan Renal Denervasyon ile başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tedaviyle hastaların kullandığı tansiyon ilacı 5’ten 1’e düşmekte, hasta 2 ilaç kullanıyorsa tansiyonu tamamen de ortadan kalkarak, ilaçsız döneme geçebilmektedir. Hipertansiyon tedavisinde 4-5 ilaç kullanmaktansa 1 ilaç kullanmak hastalar için büyük bir konfordur.

Hipertansiyon tedavisi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Önce hastanın hayat tarzında değişikliklere gitmesi önerilir. Ardından ilaç tedavisine başlanır. 3lü veya 5li ilaç tedavisi verilmesine rağmen bazı hastalarda tansiyon değerleri istenilen seviyelere çekilememektedir. Bu gibi dirençli hipertansiyon veya tansiyonu kontrol altına alınamayan hasta grubu toplumun büyük kesimini oluşturmaktadır. Bu hasta grubunda Renel Denervasyon diye adlandırılan yöntemle hastaların tansiyonu mümkün olan normal değerlere çekilebilmektedir.

Renal Denervasyon tansiyonu kontrol altına alınamayan, iki ya da üçlü hipertansiyon ilacı verilmesine rağmen hala 14/9 seviyesinin altına inemeyen hasta grubuna uygulanır. Renal Denervasyonda böbrek arterlerine giren sinirlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Oldukça basit bir işlemdir ve lokal anestezi altında 30 ile 45 dakika arasında sürer. Normal koroner anjiyografi işlemi uygulanır gibi kasıktaki damardan damar yolu açılır ve kataterle böbrek damarlarına ulaşılır. Sonrasında işlemin uygulandığı özel ince kateterler ile böbrek arterinin içerisine hafifçe girilir.  Bölgedeki beyinden gelen sempatik sinirlere ısı verilerek bu sinirler çalışamaz hale getirilir. Böylelikle böbreğin hipertansiyon yapıcı, tansiyonu arttırıcı etkisi ortadan yavaş yavaş kalkar. Renal Denervasyon işleminin etkisi zaman geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. 3 ve 6. ayda rahatlıkla görülen iyileşme durumu birinci yılda çok daha etkili olmaktadır.  

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir