Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Kırılması Neden Olur? Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

admin admin -
25 0

Tırnak kırılması, travma, çarpma, yaralanma, vitamin eksikliği veya çevresel faktörler sonucu el veya ayak tırnaklarında kırılma meydana gelmesidir. Tırnak kırılmasının yaygın nedeni biotin eksikliği, kalsiyum eksikliğine neden olan beslenme alışkanlıkları, folik asit, omega-3 ve C vitamini eksikliği, kansızlık, elleri sık yıkama, mantar enfeksiyonu ve tırnağın çeşitli kimyasallarla temas etmesidir. Vitamin takviyeleri, sağlıklı tırnak bakımı ve kimyasallardan kaçınmak tırnak kırılmasının önüne geçmek için etkili yöntemlerdendir.

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Anemi, vitamin-mineral eksiklikleri, tırnak yaralanması, yaşlılık, hipotiroidizm, beslenme eksikliği, mantar enfeksiyonu, sık el yıkamak ve kemoterapi tedavisi görmek tırnak kırılmasına neden olan yaygın faktörlerdir. Ayrıca raynaud sendromu ve çevresel faktörler de tırnak kırılmasına yol açabilir.

Tırnak kırılmasına yol açan faktörler genel olarak şunları içerir:

 • Anemi (kansızlık)
 • Vitamin-mineral eksiklikleri
 • Tırnak yaralanması
 • Oje, aseton, tırnak cilası veya yapay tırnak kullanımı
 • Yaşlılık
 • Hipotiroidizm
 • Beslenme eksikliği
 • Mantar enfeksiyonu
 • Sık el yıkamak veya ellerin kuru kalması
 • Kemoterapi tedavisi
 • Raynaud sendromu
 • Çevresel faktörler

Anemi (kansızlık)

Kırmızı kan hücrelerinin yetersiz üretimi vücutta kansızlığa yol açar. Kansızlık durumunda ise dokulara yeterli düzeyde oksijen gitmez. Yeterli oksijenin gitmemesi tırnakları da doğrudan etkiler ve tırnaklara giden oksijen miktarı azalır. Bu durum da tırnakların sağlıklı uzamasını engelleyerek anemiye bağlı tırnak kırılmaları ortaya çıkarır.

Vitamin-mineral eksiklikleri

Başta biyotin (B7 vitamini), çinko ve demir gibi içerikler güçlü ve sağlıklı tırnaklar için olmazsa olmaz kabul edilir. Bunların herhangi birinin eksikliği durumunda tırnaklarda kırılma meydana gelebilir. Ancak özellikle demir eksikliği tırnaklarda kırılma problemiyle doğrudan ilişkilidir.

Tırnak yaralanması

Tırnakları sert bir cisime çarpmak ve tırnaklarda meydana gelen bazı yaralanmalar tırnakların hasar görmesine neden olarak kırılmalarına yol açabilir.

Oje, aseton, tırnak cilası veya yapay tırnak kullanımı

Sık oje kullanımı, tırnak cilası, aseton bazlı oje temizleyiciler, yapay tırnak kullanımı ve tırnakların aşırı uzatılması tırnakların yapısını bozup kurutarak onları daha kırılgan bir hale getirebilir. Oje ve kullanımında dikkatli olunması, yapay tırnak kullanımına zorunlu durumlar dışında başvurulmaması ve uzayan tırnakların düzenli bir şekilde kesilmesi tırnak kırılmalarının önüne geçebilir.

Yaşlılık

Yaşlandıkça tırnakların incelip zayıflaması olağan bir durumdur. Bunun en temel nedeni, tırnakları oluşturan ve koruyan bir protein olan keratin üretiminin yaşla birlikte yavaşlamasıdır. Keratin üretiminin yavaşlamasıyla yaşlı kişilerin tırnaklarında kırılmalar daha sık görülmeye başlar.

Hipotiroidizm

Tiroid bezinin olması gerektiği gibi çalışmadığı durumlar hipotiroidizm olarak tanımlanır ve bu durum metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Bu yavaşlama aynı zamanda tırnakların sağlıklı yapısına da olumsuz etkiler. Ayrıca tiroid bezinin az çalışması salgılanan ter miktarını da azaltır. Terleme azaldıkça tırnaklar kurur ve daha da kırılgan bir hale bürünür.

Beslenme eksikliği

Vitamin ve mineral eksikliği genellikle sağlıksız beslenmeyle ilişkilendirilir. Sağlıksız beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarının vücuda girmemesi durumudur ve bu durum tırnak sağlığını da etkiler. Sağlıksız beslenme sonucu tırnaklarda kırılma görülebilir.

Mantar enfeksiyonu

Tırnakların çevresindeki ciltte çatlaklar veya yaralanmalar söz konusuysa mantarlar bu bölgeyi istila edebilir ve enfeksiyona yol açabilir. Tırnak kırılmasının altında yatan sebeplerden biri de mantar enfeksiyonudur.

Sık el yıkamak ve ellerin kuru kalması

Elleri sık yıkamanın sonucunda ellerin çok nemli olması veya ellerin kuru kalması tırnaklarda kırılmaya sebep olan faktörler arasındadır. Bu sebeple elleri çok sık yıkamamalı veya aşırı kuru bırakmamak gerekir.

Raynaud sendromu

Raynaud sendromu, el ve ayaklarda kan akışının azalmasına neden olur. Raynaud sendromu görülen ve el-ayaklarında kan akışını azalan kişilerde tırnak kırılmalarına rastlanır.

Kemoterapi tedavisi

Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi tedavisinin yan etkilerinden biri de tırnak kırılmasıdır. Kemoterapi tedavisi alan kişilerde cilt kuruluğuyla birlikte tırnak kırılmaları da görülür.

Çevresel faktörler

Soğuk veya kuru havayla birlikte evdeki kimayasal temizlik ürünlerine çok sık maruz kalmak tırnaklardaki nemi emerek tırnakları kırılgan bir hale getirir. Bunun sonucundan da çevresel faktörlere bağlı olarak tırnak kırılmaları yaşanabilir.

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak kırılmalarının önüne geçmek için tırnaklar düzenli olarak kesilmeli, nemlendirmeli, eksiklik söz konusuysa demir veya biyotin takviyesi alınmalı, sağlıklı beslenilmeli, kullanılan tırnak bakım ürünlerine dikkat edilmeli, kimyasallardan ve sudan korunmak için eldiven kullanılmalıdır.

Tırnak kırılmasına iyi gelen yöntemler şöyledir:

 • Tırnaklar düzenli kesilmeli, uzun bırakılmamalı
 • Tırnakların nemlendirilmesine özen gösterilmeli
 • Demir veya biyotin takviyeleri alınmalı
 • Vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmeli
 • Protein alımı arttırılmalı
 • Tırnak güçlendirici kremler kullanılmalı
 • Kimyasallardan ve sudan korunmak için eldiven kullanılmalı
 • Yapay tırnaklar kullanılmamalı
 • Alfa-hidroksi asit veya lanolin içeren losyonlar denenmeli

Yukarıda yer alan yöntemleri deneyerek tırnak kırılmalarının önüne geçmeniz mümkündür ancak daha derin ve yoğunlaşan tırnak kırılmalarınız varsa cilt doktorundan randevu alabilirsiniz.

Tırnak Kırılması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tırnak kırılması hangi vitamin eksikliği?

Tırnak kırılması, özellikle demir, biyotin, kalsiyum ve çinko eksikliğinin bir göstergesidir. Bu eksikliğe bağlı olarak tırnak kırılması görülüyorsa takviye alınabilir.

Tırnakları güçlendirmek için ne yemeli?

Tırnakları güçlendirmek için biyotin bakımından zengin olan yumurta sarısı, süt ürünleri, somon ve avokado tüketilebilir.

Tırnak kırılması hangi hastalığın belirtisi?

Tırnak kırılması, hastalık olarak değerlendirilme yapıldığında tiroid hastalığının habercisi olabilir. Genellikle tiroid bezi az çalışan kişilerde tırnak kırılmasına rastanır.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir