Sağlıklıyım

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık Haberleri
  4. »
  5. Ultrason Nedir ve Neden Çekilir

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir

admin admin -
28 0

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak vücuttaki dokuları, organları ve diğer yapıları görüntüler. Bir bilgisayar, ses dalgalarını vücuda gönderdikten sonra yansıyan dalgaları bir görüntüye dönüştürür. Ultrason, radyasyon içermediği için genellikle rahatsız edici değildir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Yüksek frekanslı ses dalgaları olarak bilinen ultrason, vücuttaki organları ve dokuları inceler. Fetüsün gelişimini, yerleşimini ve genel sağlığını değerlendirmek için gebelik sırasında ultrasonografi kullanılır.

Karın organları: dalak, karaciğer, böbrekler, safra kesesi ve diğer organların yapısal incelemesi.

Anatomisini, işlevlerini ve kan akışını öğrenmek için kalp.

Damarlar: Kan akışını ve damar yapılarını incelemek için özellikle Doppler ultrasonografi

Pelvik Organlar: Kadın üreme organları (rahim ve overler) ve erkek üreme organları (prostat ve testisler) için inceleme

Ultrason Fiyatları

Ultrason fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Uygulanan alan, kullanılan cihazın özellikleri, merkezin konumu ve uzmanın deneyimi gibi birçok faktör detaylı ultrason fiyatları fiyatını etkileyebilir. Detaylı ultrason için özel, devlet ve diagnostik merkezler arasında farklı fiyatlar da olabilir. En doğru ve güncel bilgiyi almak için en uygun yöntem, ilgili sağlık kurumlarıyla doğrudan iletişim kurmaktır. Bununla birlikte, fiyatlandırmanın ayrıntıları zamanla değişebilir ve bölgesel farklılıklar olabilir.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi, tıbbi olarak histerosalpingografi (HSG) olarak bilinen bir radyolojik inceleme yöntemidir. Bu yöntem, rahim içi ve fallop tüplerinin şekli, patolojisi ve işlevi hakkında araştırma yapmak için kullanılabilir. Bu yöntem, radyo-opak bir kontrast madde kullanarak rahim ve tüplerin röntgen filmlerini çeker.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi işlemi, kadınların adet döngüsünün başlangıcında, genellikle adetin bitmesinden sonraki birkaç gün içinde yapılır. İşlem rahim filmi çekmek için hastayı röntgen makinesine yatırarak yapılır. Önce vajina temizlenir, sonra spekulum kullanılır. İnce bir kateter kullanılarak kontrast madde rahim ağzına enjekte edilir. Kontrast maddenin tüplere ve rahime girmesiyle birlikte röntgen çekimleri yapılır. İşlemenin ardından vücut doğal yollarla kontrast maddeyi atar.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Aşağıdaki durumlarda rahim filmi özellikle önerilir: Kısırlık sorunları: Uzun süre hamile kalamayan kadınlarda fallop tüplerinin açık olup olmadığını belirlemek için Tekrarlayan Düşükler: Regl döngüsü içinde meydana gelen kanamaların nedenini belirlemek için Anormal Vajinal Kanama: Rahim veya Tüp Cerrahisi Sonrası: İşlemin başarısını değerlendirmek için Tüp Sterilizasyonu

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Histerosalpingografi (HSG) filmi, kadınların üreme sistemini gösteren radyolojik bir tetkiktir. Bu çalışma, rahim içi ve fallop tüplerinin nasıl yapıldığını gösteriyor. Tıkanıklıkların hsg filmi yapısal anomalilerin ve diğer patolojilerin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi, minimal invaziv bir işlem gerektirmemesi ve bazen fallop tüplerindeki küçük tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olması gibi faydaları vardır.

HSG Filmi Neden İstenir?

HSG filmi, kadınların üreme sağlığını değerlendirmek ve çeşitli sorunları teşhis etmek için sıklıkla talep edilir. Bu sorunlardan bazıları anormal üterin kanamaları, tüp ligasyonu sonrası tüplerin durumu ve uzun süreli kısırlık hsg filmi tekrarlayan düşüklerdir. HSG yöntemi, rahim ve fallop tüplerinin anatomik ve fonksiyonel durumunu değerlendirmek için çok etkilidir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir