Sağlıklıyım

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık Rehberi
 4. »
 5. Vajinal Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

admin admin -
19 0

Vajinal enfeksiyon (vajinit), vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrıyla karakterize olan, vajinada meydana gelen iltihaplanmayı ve vajina dokusundaki bozulmayı ifade eden tıbbi bir durumdur. Vajinal enfeksiyon genellikle vajinada ağrı, vajinal akıntı ve kaşıntı belirtileriyle ortaya çıkar. Bu belirtilere idrar ve cinsel ilişki sırasında ağrı da eşlik eder. Genellikle bakteri, maya veya virüs gibi organizmaların neden olduğu vajinal enfeksiyon, kremler, spreyler ve hatta bu bölgeyle temas eden giysilerdeki kimyasallardan kaynaklanan tahrişler sonucu oluşabilen bir sorundur. Bakteri veya parazit kaynaklı vajinal enfeksiyonlar sıklıkla antibiyotikle tedavi edilir.

Vajinal Enfeksiyon Nedir?

Vajinal enfeksiyon, bakteri, parazit, maya veya virüs kaynaklı meydana gelen ve vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrıyla karakterize olan, vajinada iltihaplanma olarak kabul edilen tıbbi bir durumdur. Her yaş grubundaki kadınlarda görülme ihtimali olan vajinal enfeksiyon, kadınların üçte birinin hayatlarının bir döneminde en az bir kez geçirdiği bir problemdir.

Yaygın görülen belirtileri vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olan vajinal enfeksiyon, idrar sırasında veya cinsel ilişki esnasında ağrıyla da kendisini gösterir.

Bakteri, parazit, maya ve virüsler vajinal enfeksiyona neden olan başlıca faktörlerdir. Bunların yanında kremler, spreyler, bu bölgeyle temas eden kıyafetlerdeki kimyasallar, vajinal kuruluk ve östrojen eksikliği de vajinal enfeksiyonu oluşturan nedenler arasındadır.

Vajinal Enfeksiyon Neden Olur?

Vajinit olarak da tabir edilen vajinal enfeksiyon, vajina dokusundaki iltihaplanma sonucu meydana gelir. Vajina dokusundaki iltihaplanma, bozulma ve tahrişe neden olan faktörler arasında bakteriler, mayalar, virüsler, spreyler, kremler, kıyafetlerdeki kimyasallar, vajinal kuruluk ve östrojen eksikliği bulunur.

Vajinal enfeksiyon, şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar:

 • Bakteriler
 • Mayalar
 • Virüsler
 • Hamilelik
 • Östrojen eksikliği
 • Menopoz
 • Cinsel ilişki
 • Sprey ve kremler
 • Vajinayla temas eden giysilerdeki kimyasallar
 • Vajinal kuruluk
 • Alerjenler

Vajinal Enfeksiyon Türleri Nelerdir?

Vajinal enfeksiyon, kendi içinde belli başlı türlerle ortaya çıkar. Genital siğil, candida mantarı ve rahim içi iltihabı bu türlerin başında gelir.

Vajinal enfeksiyon türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Vajinal enfeksiyon, vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı gibi yaygın klinik belirtilerle ortaya çıkar. Vajinada meydana gelen akıntı genellikle beyaz ve topak haldedir. Bu belirtilerin yanında vulvada kızarıklık, şişlik ve yanma da görülebilir. İdrar sırasında veya cinsel ilişki esnasında ağrı da vajinal enfeksiyon belirtilerindendir.

Vajinal enfeksiyon belirtileri genel olarak şunları içerir:

Vajinada meydana gelen beyaz ve topak akıntı

Vajinal enfeksiyonun yaygın belirtilerinin başında vajinada meydana gelen beyaz ve topak akıntı gelir. Bu akıntı vajinanın iltihaplanması sonucu meydana gelir. Bu akıntı koku yaratmaz.

Vajinada kaşıntı

Özellikle vajinal mantar enfeksiyonu, vajina ve vulvada (vajina girişindeki dokularda) tahrişe, akıntıya ve yoğun kaşıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Vajinadaki bu kaşıntı enfeksiyonun türü ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Vajinal ağrı

Vajinanın iltihaplanması ve vajinadaki dokuların bozulmasına bağlı olarak vajinada ağrı meydana gelir.

Vajinada kanama veya lekelenme

Tipik olarak kanama vajinal enfeksiyonda endişelecen bir durum değilidir. Enfeksiyon nedeniyle meydana gelen kanamalar vajinal dokuda oluşabilecek küçük kesikler, yırtıklar veya yaralardan kaynaklanır. Tekrarlayan mantar enfeksiyonu yaşayan kişilerde vajinada daha sık kanama yaşanır.

Vulvada kızarıklık, şişlik ve yanma

Maya enfeksiyonları, vulvada kızarıklık, şişlik ve yanma meydana getirir. Bu kızarıklığın yanı sıra şişlik ve yanma da vajina enfeksiyonun sık görülen belirtiler arasında kabul edilir.

Vajinada kötü koku

Vajinada meydana gelen rahatsız edici ve kötü koku da vajinal enfeksiyonun belirtilerinden biri olarak değerlendirilir.

İdrar sırasında ağrı

İdrar sırasında yaşadığınız ağrı vajina enfeksiyonuna işaret edebilir. İdrar sırasında ağrı vajina enfeksiyonunda görülen belirtilerdendir.

Cinsel ilişki esnasında ağrı

Vajinada meydana gelen iltihaplanma ve vajina dokusunda bozulma kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı sorununu ortaya çıkarabilir.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinal enfeksiyon tanısı tıbbi geçmişin öğrenilmesi, belirtilerin sorgulanmasının ardından vajinal akıntının mikroskobik olarak incelenmesi, kan tahlili ve fiziksel-pelvik muayene sonrası konulur. Doktor tarafından vajinal sıvının PH seviyelerinin kontrol edilmesi için PH testi de istenebilir.

Vajinal Enfeksiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal enfeksiyonda doğru tedavinin anahtarı doğru tanıdır. Çünkü aynı semptomlar farklı vajinal enfeksiyon türlerinde de görülebildiğinden bu durumun tanısı her zaman kolay değildir.

Genel olarak vajinal enfeksiyon, bakteri veya parazitler sonucu meydana geldiyse antibiyotik yoluyla tedavi edilir. Antibiyotikle birlikte mantar önleyici, vajinal kremler ve fitillerle birlikte vajinal tabletler de vajinal enfeksiyon tedavisinde tercih edilir.

Vajinal enfeksiyonda meydana gelen anormal akıntının renginin, kıvamının, miktarının ve kokusunun yanı sıra tam olarak hangi belirtilere sahip olunduğuna ve bunların ne zaman ortaya çıktığına dikkat etmeniz gerekir.

Vajinal Enfeksiyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vajinada enfeksiyon varsa ne olur?

Vajinada meydana gelen enfeksiyon vajinada ağrı, kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişlik, idrar sırasında ağrı ve cinsel ilişki esnasında da ağrı meydana getirir. Vajinada oluşan enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir.

Vajinal enfeksiyon ilerlerse ne olur?

Vajinal enfeksiyon nasıl geçer?

Vajinal enfeksiyonun temel tedavisi antibiyotiktir. Doktor tarafından vajinal enfeksiyon tanısı konduktan sonra özellikle bakteri ve mantar kaynaklı bir vajinal enfeksiyon söz konusuysa antibiyotik tedavisine başlanılır.

Vajinal enfeksiyon nasıl önlenir?

Vajinal enfeksiyonun meydana gelmemesi alınması gereken bir dizi önlemler mevcuttur. Bu önlemlerin başında tahriş edici maddelerden kaçınmak, tuvalette ilgili bölgelerin iyice temizlenmesi, cinsel birlikteliğin korunmalı şekilde yapılması ve doğru iç çamaşırı tercihi gelir.

Kaynak : www.memorial.com.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir